LOZAN BARIŞ ANLAŞMASININ YIL DÖNÜMÜ VESİLESİYLE…

yerinden 2

Lozan Barış Antlaşmasının yıl dönümü vesilesiyle TBMM’de konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Bugün İstiklal Savaşı’yla kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin temel belgelerinden olan Lozan Barış Antlaşması’nın 94’üncü yıl dönümüdür.

Lozan Barış Antlaşması’yla Kurtuluş Savaşı’nda cephede kazandığımız büyük zafer diplomatik bir başarıyla taçlandırılmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.

Bu antlaşmayla egemenliğimiz uluslararası alanda tescil edilmiş, ülkemiz bugünkü sınırlarına kavuşmuş, bağımsız ve millet egemenliğine dayalı bir devlet olarak varlığımız dünyaya ilan edilmiştir.

Büyük kahramanlıkla ve diplomatik bir zaferle çizilen sınırlarımız bundan sonra da aynı kararlılıkla korunacak, milletimizin bağımsızlığına göz dikenler tıpkı o günkü gibi yine hüsrana uğrayacaklardır.

Bu düşüncelerle Lozan Barış Antlaşması’nın 94’üncü yıl dönümünü kutluyor, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını ve anlaşmanın heyetinde yer alan devlet adamlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>