BASIN BAYRAMI VE BASIN AHLAK YASASI HAKKINDA…

Milletvekili Erkan Akcay

Basın Bayramı ve Basın Ahlakı hakkında TBMM’de konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Bugün, ayrıca gazetecilere sansürün kaldırılması vesilesiyle kutlanan Basın Bayramı ve aynı zamanda 1960 yılında kabul edilen Basın Ahlak Yasası’nın yıl dönümüdür.

Basın mensupları, toplumu bilgilendiren ve kamuoyunu aydınlatan önemli bir görevi icra etmektedirler. Basın mensuplarının bu görevlerini kısıtlamaya, sansüre uğramadan özgürce yapmaları basın özgürlüğünün ilk şartıdır. Ancak basın mensupları, bunu meslek ahlak ve ilkelerine bağlı kalarak, toplumun değerlerini dikkate alarak doğru, zamanında ve etkin bir biçimde gerçekleştirmek sorumluluğunu da üzerlerinde taşımak durumundadırlar.

Bu ince çizgi, “basın özgürlüğü” ve “basın ahlakı” kavramlarının birbirleriyle çatışmadan var olabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.

Basın Ahlak Yasası’nın kabul edildiği ve gazetecilere sansürün kaldırıldığı bugün de toplumu doğru ve özgürce bilgilendirmek gibi zorlu bir görevi yerine getiren tüm basın camiasına tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>