TURGUTLU’DAKİ ORMAN YANGINI HAKKINDA…

yerinden 2

İzmir’in Bayındır ilçesinde başlayıp Turgutlu sınırına ulaşan orman yangını hakkında mecliste konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Ülkemizin muhtelif yerlerinde orman yangınları devam etmektedir. Salı günü öğlen saatlerinde İzmir’in Bayındır ilçesinde başlayan yangın 3’üncü gününde de kontrol altına alınamamış ve bu gece itibarıyla Manisa’nın Turgutlu ilçesine ulaşmıştır.

Yangın sebebiyle Turgutlu’da Kabaçınar ve Karaköy mahallelerinden yaklaşık 400 vatandaşımız tedbir amaçlı olarak tahliye edilmiştir. Bazı basın organları rakamın 2 bin kişi olduğunu yazmaktadır ancak bu rakam yanlıştır. Ayrıca, yangın bu köylere ulaşmadan Turgutlu bölgesinde kontrol altına alınmıştır.

Köyler sadece dumandan etkilenmemek için tedbiren akşam saatlerinde boşaltıldı, nitekim, sabah saatlerinden itibaren de vatandaşlarımız hayvanlarıyla birlikte köylerine dönmeye başlamıştır. Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerin gece gündüz yürüttüğü çalışmaları takdirle izliyoruz.

Kabaçınar ve Karaköy mahalleleri sakinlerinin tamamı bu mücadelede orman ekiplerine canla başla destek vermektedir.

Ayrıca Turgutlu Belediyesi de sabah saatlerinde 1.000 kişilik aşevi kurarak gerek yangınla mücadele eden ekiplerimize gerekse bölge sakinlerine hizmet vermektedir.

Her ne kadar sabah saatlerinden itibaren rüzgârın dönmesiyle Turgutlu’da tehlike atlatılmış olsa da yangının henüz tam olarak kontrol altına alındığı da söylenemez.

Bu vesileyle yangından etkilenen bütün vatandaşlarımıza “geçmiş olsun” diyorum ve çalışma ekiplerine de başarılar diliyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>