Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Basın Açıklaması 09.08.2017

IMG_5901Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın
Basın Açıklaması
09.08.2017

Parlamento Muhabirleri Derneği’nin “TBMM Ateş Altında” kitabı için 10 Ekim 2016 tarihinde yazıp teslim ettiğim metinde yer alan bazı bölümler son günlerde maksadından koparılarak yalan ve yanlış haber ve yorumlara konu edilmektedir.

Söz konusu yazı 10 Ekim 2016 tarihinde Parlamento Muhabirleri Derneği’ne teslim edilmiştir. 11 Ekim 2016’da Sayın Genel Başkanımızın Grup Toplantımızda fiili durumun sona erdirilmesine ilişkin Anayasa değişikliği çağrısı ve sonrasında 16 Nisan 2017 referandumunda ülkemizde hükümet sistemini değiştiren Anayasa değişikliği gerçekleştirilmiştir. Söz konusu yazının bütün bu gelişmelerden önce kaleme alındığı ve yönetim sisteminden kaynaklanan sorunları tespit ettiği dikkatlerden uzak tutulmamalıdır.

15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin ardından Parlamento Muhabirleri Derneği’nin “TBMM Ateş Altında” adlı eserine bir yazı hazırlamış, bu yazıda Türkiye’yi 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimine getiren tarihi süreci özetlemiştim. Bu yazıda vermiş olduğumuz mesajları kimi internet siteleri çarpıtarak haber yapmış ve kendi siyasi hesapları doğrultusunda kullanmaya kalkmışlardır. Söz konusu yazımızda verdiğimiz mesajların tamamı yönetimde liyakatsizlik, yönetimde keyfi anlayış, devlet yönetiminde şahsilik gibi devletimizin yönetiminde zafiyete sebep olan unsurlardan temizlenmesi gerektiğini söylemiştim. Devletin cemaatler, tarikatlar, lobilerle paylaşılamayacağına vurgu yapmış, bu zafiyetlerin devlet yönetiminde büyük sıkıntılara yol açtığına bunun da 15 Temmuz darbe girişimine Türkiye’yi sürüklediğine dikkat çekmiştim.

Hangi hükümet işbaşında olursa olsun, bunlara dikkat etmediği müddetçe bu tip hukuk dışı yollara tevessül eden grupların önüne geçilmeyeceğini ifade etmiş, hukukun üstünlüğü çerçevesinde bir yönetim tarzının kökleşmesi gerektiğini vurgulamıştık. Bu bir hükümet meselesi değil devletin bekası meselesidir ve bu sorunlarla mücadele etmek sadece hükümetin değil tüm sorumluluk sahibi kurum ve kuruluşların, siyasi partilerin ve Türkiye Cumhuriyetinin bütün vatandaşlarınındır.

Parlamento Muhabirleri Derneği kitabı için hazırladığım yazıda ne denli isabetli tespitlerin yapıldığı son 1 yıldaki siyasi gelişmelerle sabittir. Özellikle 16 Nisan referandumuyla kabul edilen Anayasa değişikliği Türkiye’nin yönetim sisteminde şahsi ve keyfi yönetimlerin sebep olduğu istikrarsızlığı bertaraf edecek düzenlemeler içermektedir. Yönetimde istikrar kuvvetler ayrılığı prensibi ile tesis edilmiş, şahsi ve keyfi yönetimlere geçit vermeyecek şekilde yönetimde yetki-sorumluluk dengesi sağlanmıştır. Bir yönetimi keyfi davranmaktan alı koyan yetki-sorumluluk dengesidir. Bu denge hükümet sistemi itibariyle Anayasa değişikliğiyle sağlanmıştır. Sayın Genel Başkanımızın 11 Ekim 2016 tarihli Grup Toplantımızda yönetimde fiili durumun sona erdirilmesi çağrısında bulunmuştur. Sonrasında Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 16 Nisan Referandumunda kabul edilmiştir.

Anayasa değişikliğinin sebeplerinden birisi de 15 Temmuz ve öncesi yönetim krizi, şahısların ve partilerin ötesinde bir yetki-sorumluluk dengesinin eksikliğiydi. 94 yıllık Cumhuriyet tarihimizde çok çeşitli yönetim krizlerini görmek mümkündür.

Neticede Parlamento Muhabirleri Derneği kitabı için hazırladığım metinde yönetim sistemine ilişkin yapmış olduğum değerlendirmeler Anayasa değişikliğiyle vücut bulmuştur. Özetle maksat hasıl olmuş, Türkiye’de şahsi ve keyfi yönetimlere geçit vermeyecek, yetki-sorumluluk ve denge-denetleme sistemlerine dayalı bir yönetim sistemi Anayasaya girmiştir.

Sonuç olarak, bu maksatlı haberler gerçeğin duvarına çarpacak, iddia sahiplerine geri dönecektir. Kamuoyunda Milliyetçi Hareket Partisine dair bir algı oluşturmaya yönelik bu haberler ilkesizliğin, yalancılığın ve saptırmanın tarihteki yerini şimdiden almıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Erkan AKÇAY
Manisa Milletvekili
Milliyetçi Hareket Partisi
Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>