MHP’Lİ AKÇAY SOMA’DAKİ YOLSUZLUK İDDİALARININ PEŞİNİ BIRAKMIYOR

DSC_2491

Soma’daki lojman ihalesindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili 9 Ağustos’da Başbakan Binali Yıldırım’a soru önergesi veren Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan 11 Ağustos’ta da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a soru önergesi verdi.

 

MHP’li AKÇAY Enerji Bakanı Berat Albayrak’a verdiği soru önergesinde “Soma’da ELİ’deki lojman ihalesinde muhammen bedelin % 60’ı oranında iş bitirme belgesi istenerek ve tek firmayla ihaleye girilerek rekabet ortamının engellenerek kamunun zarara uğratıldığı iddia edilmektedir. Eğer bu iddialar doğru ise, ihaleyi iptal ederek lojmanları TOKİ’ye yaptırıp 76.085 m² arsayı park ve yeşil alan olarak değerlendirmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu. 

 

2016 yılında 40 milyon TL olan ihale 2017 yılında neden 67,7 milyonTL’ye çıktı?

Lojman ihalesindeki muhammen bedel artışına dikkat çeken Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “ TKİ Ege Linyit İşletmesi Müdürlüğü 396 lojman yapımı için 3 Haziran 2016 tarihinde 40 milyon muhammen bedelle Arsa Karşılığı Anahtar Teslim İnşaat İhalesine çıkmıştır. İhaleye girecek firmalardan muhammen bedelin yüzde 25’i oranında ( 10 milyon TL) iş bitirme belgesi istenmiştir.  Aynı ihaleye 31 Temmuz 2017’de 67,7 milyon muhammen bedelle yeniden çıkılmış ve ihaleye girecek firmalardan tek sözleşmeye ait muhammen bedelin yüzde 60’ı oranında ( 40 milyon TL) iş bitirme belgesi istenmiştir.Bir yıl içinde muhammen bedeldeki bu artış dikkat çekicidir.” dedi.

 

Lojman ihalelerinin adrese teslim yapıldığı iddia edilmektedir.

İhale ile ilgili kamuoyuna yansıyan bazı iddiaları dile getiren MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “   3 Haziran 2016 tarihindeki ihalede muhammen bedelin  % 25’i oranında iş bitirme belgesi ( 10 milyon TL)  istenirken 31 Temmuz 2017 tarihindeki ihalede muhammen bedelin % 60’ı oranında iş bitirme belgesi ( 40 milyon TL) istenmesi ihalenin adrese teslim yapıldığı yönünde iddialara neden olmuştur. 3 Haziran 2016 tarihindeki iş bitirme belgesi şartında yer almayan “tek sözleşmeye ait” ibaresinin 31 Temmuz 2017 tarihindeki ihale sözleşmesinde yer alması bu iddiaları daha da artırmıştır. 31 Temmuz 2017 tarihindeki ihalede muhammen bedelin % 60’ı oranında iş bitirme belgesi istenerek ve tek firmayla ihaleye girilerek rekabet ortamının engellendiği, dolasıyla kamunun zarara uğratıldığı iddia edilmektedir.” dedi

.

İhaleyi alan firmaya verilen arsanın emsal 2 üzerinden ticari ve konut imarlı olduğu doğru mudur?

İhaleyi alan firmaya verilecek olan arsa ile ilgili iddiaları gündeme getiren AKÇAY, “ İhale şartnamesine göre;  ihaleyi alan firma 29.892 arsa üzerine 9’ar kat 4’er daireli 11 blok halinde 396 daire yapacaktır.  İhaleyi alan firma Soma’da Ege Linyitleri İşletmesine ait Kentsel Dönüşüm İzni alınmış 76.085 m² arsa ile yaptığı dairelerden 216’sını alacaktır. İhaleyi alan firma ELİ’ye 80 daire daha vererek 136 daire almıştır. Ancak ihaleyi alan firmaya verilecek olan 76.085   arsanın emsal 2 üzerinden ticari ve konut imarlı olduğu iddia edilmektedir.  Dolayısıyla bu arsanın değerinin iddia edildiği gibi 65 milyon TL’den çok çok daha yüksek olduğu iddia edilmektedir.” dedi.

 

ELİ lojmanlarını TOKİ yapsın, müteahhite verilecek arsa yeşil alan ve park olsun

TKİ Ege Linyit İşletmeleri lojman ihalesiyle ilgili iddiaların doğru olması durumunda ihalenin iptal edilerek lojmanların TOKİ’ye yaptırılmasını isteyen MHP Manisa Milletvekili ve Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ TKİ Ege Linyit İşletmelerinin lojman ihaleleriyle ilgili yolsuzluk iddiaları kamuoyuna yansımıştır. Eğer bu iddialar doğru ise TKİ Ege Linyit İşletmelerinin ihtiyacı olan lojmanlar TOKİ’ye yaptırılarak müteahhite verilmesi öngörülen 76.085 arsa yeşil alan ve park olarak değerlendirilmelidir.” dedi.

 

MHP’Lİ Akçay Enerji Bakanı Berat Albayrak’a şu soruları yöneltti:

TKİ Ege Linyit İşletmesi Müdürlüğünü tarafından 31 Temmuz 2017 tarihinde yapılan ihale için kaç firma başvurmuştur?  Bunlardan kaçı teklif vermiştir?  Şartname alan firmaların birbiriyle organik bağı bulunduğu yönündeki iddialar doğru mudur? 3 Haziran 2016 tarihindeki ihalenin muhammen bedeli 40.024.726 TL iken 31 Temmuz 2017 tarihindeki aynı ihalenin muhammen bedeli neden 67. 682.267, 96 TL’ye yükselmiştir? 3 Haziran 2016 tarihindeki ihale için muhammen bedelin % 25’i oranında iş bitirme belgesi istenirken 31 Temmuz 2017 tarihindeki aynı ihale için iş bitirme belgesi muhammen bedelin % 60’ına neden çıkarılmıştır? Muhammen bedelin% 60’a çıkarılarak ihalenin adrese teslim yapıldığı yönündeki iddialara katılıyor musunuz? 3 Haziran 2016 tarihindeki iş bitirme belgesi şartında yer almayan “tek sözleşmeye ait” ibaresi 31 Temmuz 2017 tarihindeki ihale sözleşmesinde neden yer almıştır? İhale sözleşmesine göre müteahhite verilecek olan 6 bloktan oluşan 216 dairenin değeri belirlenmiş midir? Belirlendiyse kaç TL’dir? İhale sözleşmesinde müteahhite verilecek olan 76.085   arsanın emsal 2 üzerinden ticari ve konut imarlı olduğu doğru mudur? Eğer doğruysa bu arsanın değeri belirlenmiş midir?31 Temmuz 2017 tarihindeki ihalede muhammen bedelin % 60’ı oranında iş bitirme belgesi istenerek ve tek firmayla ihaleye girilerek rekabet ortamının engellendiği, dolasıyla kamunun zarara uğratılacağı yönündeki eleştirilere katılıyor musunuz? Eğer katılıyorsanız, ihaleyi iptal ederek TKİ Ege Linyit İşletmelerinin ihtiyacı olan Lojmanları TOKİ’ye yaptırıp 76.085 m² arsayı park ve yeşil alan olarak değerlendirmeyi düşünüyor musunuz?

 

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>