MHP’Lİ AKÇAY SOMALI MADENCİLER İÇİN ENERJİ VE ÇALIŞMA BAKANLARINA SORU ÖNERGESİ VERDİ.

-somadaki-facianin-sorumlusu-akp-hukumetidir

Soma Kömür İşletmeleri tarafından işten çıkarılan madencilerle ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Eynez kömür madeniyle ilgili olarak TKİ ile Soma Kömür İşletmeleri arasındaki 5 yıllık sözleşme 2014/Mayıs ayında sona ermiştir. Eynez Maden Ocağı ile ilgili olarak TKİ ile Soma Kömür İşletmeleri arasında süre uzatım sözleşmesi imzalanmadığına göre 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 vatandaşımızın hayatını kaybettiği kazadan bu güne kadar Soma Kömür İşletmelerinin Eynez Maden Ocağında faaliyetlerine devam etmesine neden izin verilmiştir? Yoksa iddia edildiği gibi Soma Kömür İşletmeleri ile TKİ arasında 13 Mayıs’taki kaza öncesinde süre uzatımı ile ilgili görüşme yapılip süre uzatımında karar kılınmış, ancak kaza sonrası süre uzatımı ile ilgili sözleşme kamuoyundan saklanmış mıdır? Soma’daki maden ocaklarında denetim yapacak müfettişlerin İzmir Grup Başkalığı tarafından belirlenerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirildiği, Bakanlığın da bu müfettişleri değiştirmeden aynen görevlendirdiği, bu süreçte maden şirketlerine müfettişler ve denetim tarihleriyle ilgili bilgi verildiği iddia edilmektedir? Bu iddialar konusunda bir araştırma yapmayı düşünüyor musunuz? Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin kış ayında işten çıkardığı işçilerin istihdamı konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Soma Kömür İşletmelerinin işten çıkardığı işçileri TKİ’ye bağlı kamu kurumlarında istihdam etmeye yönelik bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Soma’daki facianın sorumlusu AKP Hükümetidir.
Soma’daki maden faciasının sorumlusunun AKP Hükümeti olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ AKP, Soma’daki Maden Ocaklarını 2003 yılından itibaren rödövans sistemiyle özel sektöre kiralamıştır. Özelleştirme, taşeronlaştırma ve rödövans gibi yanlış uygulamalar sonucu madencilik sektörü, deneyim ve uzmanlaşmanın olmadığı kişi ve şirketlere bırakılmış bu da maden kazalarında ciddi artışlara neden olmuştur. Soma Kömür İşletmelerine bağlı Eynez Maden Ocağında 13 Mayıs’da meydana gelen maden faciasında 301 madencimiz hayatını kaybetmiştir. Bu facia; madenlerdeki siyaset-işadamı-bürokrat ilişkilerini, denetim yetersizliklerini ve çalışma koşullarını gözler önüne sererken; yüzlerce eve ateş düşmüş, yüzlerce ana-baba evlatlarını, kadınlar eşlerini kaybederken 432 çocuk yetim kalmıştır. Kaza sonrası yaklaşık 650 aile Soma’dan ayrılırken ekonomisi madenlere ve maden işçilerine dayanan Soma’da esnaf siftahsız kepenk kapatır hale gelmiştir. Soma Termik Santralının özelleştirme çalışmalarına başlanması ve son olarak Soma Kömür İşletmelerinin 2.831 madenciyi işten çıkarılması sonucu Soma’nın sosyal ve ekonomik yapısını alt-üst olmuştur.” dedi.

Soma’da işten çıkarılan madencilerle ilgili olarak Enerji Bakanı Taner Yıldız’a soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, ‘ Soma Kömür İşletmelerinin çıkardığı işçileri aç açıkta ve işsiz bırakacak değiliz.’ demiştir. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin kış ayında işten çıkardığı işçilerin istihdamı konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Soma Kömür İşletmelerinin işten çıkardığı işçileri TKİ’ye bağlı kamu kurumlarında istihdam etmeye yönelik bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Eynez kömür madeniyle ilgili olarak TKİ ile Soma Kömür İşletmeleri arasındaki 5 yıllık sözleşmenin 2014/Mayıs ayında sona ermiştir. Eynez Maden Ocağı ile ilgili olarak TKİ ile Soma Kömür İşletmeleri arasında süre uzatım sözleşmesi imzalanmadığına göre 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 vatandaşımızın hayatını kaybettiği kazadan bu güne kadar Soma Kömür İşletmelerinin Eynez Maden Ocağında faaliyetlerine devam etmesine neden izin verilmiştir? Yoksa iddia edildiği gibi Soma Kömür İşletmeleri ile TKİ arasında 13 Mayıs’taki kaza öncesinde süre uzatımı ile ilgili görüşme yapılarak süre uzatımında karar kılınmış, ancak kaza sonrası bu süre uzatımı ile ilgili sözleşme kamuoyundan saklanmış mıdır?” diye sordu.

Soma’daki maden ocaklarının denetimiyle ilgili iddiaları ve Soma Kömür İşletmesinden çıkartılan işçilere yapılacak ödemelerle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e soru önergesi veren MHP’li AKÇAY, “ Soma Kömür İşletmelerine bağlı Eynez, Atabacası ve Işıklar Maden Ocakları Bakanlığınız tarafından en son ne zaman denetlenmiştir? Bu denetim sonuçları nedir? Soma’daki maden ocaklarında denetim yapacak müfettişlerin İzmir Grup Başkalığı tarafından belirlenerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirildiği, Bakanlığın da bu müfettişleri değiştirmeden aynen görevlendirdiği, bu süreçte şirketlere müfettişler ve denetim tarihleriyle ilgili bilgi verildiği iddia edilmektedir? Bu iddialar konusunda bir araştırma yapmayı düşünüyor musunuz? Soma Kömür İşletmeleri, Eynez Maden Ocağında çalışan 2.181 madenciyi Eynez Maden Ocağında çalışma imkânı bulunmadığı gerekçesiyle işten çıkartmıştır. Eynez Maden Ocağında çalışma imkânı neden bulunmamaktadır? Eynez Maden Ocağında kazadan sonra iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda hangi eksikler tespit edilmiştir? Soma Kömür İşletmeleri bu eksiklikleri gidermek için herhangi bir çalışma yapmış mıdır? 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencimizin hayatını kaybettiği Soma Kömür İşletmelerine bağlı Eynez Maden Ocağında çalışan madencilere kazadan bu yana geçen 6 ay için Türkiye İşsizlik Fonundan ve Soma Kömür İşletmelerinden maaş ödenmiştir. Soma Kömür İşletmeleri, 2.181’i Eynez madeninde çalışmış olan işçilerden, 650’si diğer maden ocaklarından olmak üzere 2.831 madencinin iş akdini 30 Kasım 2014 tarihi itibariyle feshetmiştir. Kazanın yaşandığı Eynez Maden Ocağında çalışmışlara kazan bu yana İşsizlik Fonundan ve Soma Kömür İşletmelerinin TKİ’den hak edişlerinden mahsup edilmek üzere her ay iki maaş ödenmiştir. Bu maaşlar ödenmeye devam edecek midir? Eğer ödenmeyecekse, Soma Kömür İşletmelerinin işten çıkardığı madenciler için İşsizlik Fonundan aylık ne kadar ödeme yapılacaktır? Soma Kömür İşletmelerinin işten çıkardığı madencilere İşsizlik Fonu haricinde herhangi bir ödeme yapmayı düşünüyor musunuz?”diye sordu.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>