Manisa Milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Manisa’nın Kurtuluşu’nun 95 inci Yıldönümü Münasebetiyle Yayınladıkları Mesaj 08.09.2017

IMG_5901
 
Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasıyla Anadolu’nun dört bir tarafı işgal edilmiştir. 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunanlılar 25 Mayıs 1919 tarihinde Şehzadeler şehri Manisa’yı işgal etmiştir. Yunan dostu olan ve daha sonra Hüsniyadis diye anılan Manisa Mutasarrıfı Hüsnü bildiri yayınlayarak Yunanlılara direniş yapılmamasını istemiştir. Hüsnüyadis, vatansever Manisalıları sindirmiş ve 17 nci Kolordunun cephane deposu olan Manisa’yı tek kurşun atılmadan Yunanlılara teslim etmiştir. Savunmasız Manisalılardan 3500 kişi yakılmak suretiyle, 855 kişi de kurşunlanarak katledilmiştir. Yunan işgalinden önce 45 binin üzerinde olan Manisa’daki Müslüman nüfus, Manisa’nın kurtuluşundan sonra 15 binin altına düşmüştür. 3 yıl 3 ay 13 günlük Yunan işgali süresince Manisa’daki 10.700 ev, 13 cami, 2449 dükkân, 35 han, 7 hamam, bir çiftlik, 26 bağ evi,1740 köy evi yakılmıştır.
 
Yunan işgaline karşı mücadele eden Manisalı kahramanların adları tarihe altın harflerle yazılmıştır.
 
İzmir’in 15 Mayıs’da işgal edilmesi üzerine Yunan işgaline karşı örgütlenme çalışmaları başlatılmıştır. Milli mücadelenin Galip Hocası Celal Bayar, Albay Bekir Sami Bey ve Kazım Özalp Yunan işgaline karşı Manisalıların örgütlenmesinde büyük rol oynamışlardır. Manisalı kahramanlar; Gördes’li Makbule Hanım, Hacı Ethem Büke, Halil Efe, Alaşehir Kaymakamı Bezm-i Nusret Bey, Alaşehir Belediye Başkanı Galip Bey, Parti Pehlivan, Koldereli Sarı Mehmet Efe, Akhisarlı Reşat Bey, Bakırlı Saçlı Mustafa Efe, Kamalı Efe, Çerkez Ziver, Hamdi Efe, Ramizzade Hasan Bey (Taneri) ve Koldereli Recep Efe, Nuriyeli Tunalı Osman, Gözletli Hasan Efendi, Sarıçamlı Osman bey, Paşaköylü Nasuh Hoca, Saruhanlı Dereköylü Mehmet Bey, Kumkuyucaklı Hüseyin Bey, Büyük Belenli Arnavut Nezih Bey, Yılmaz Köyünden Arap Abti ve Öksüz Mehmet gibi daha nice Manisalı Yunan işgaline karşı gösterdikleri kahramanlıklarla adlarını tarihe altın harflerle yazdırmışlardır.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı Kurtuluş Savaşı 30 Ağustos 1922’de kazanılan büyük zafer ile taçlanmış, Türk Ordusu 8 Eylül’de Manisa’yı düşman işgalinden kurtarmıştır.
 
Yunanlılara karşı direniş yapılmasını engelleyen ve Manisa’yı savunmak isteyen vatanseverleri sindirerek Yunan askerlerini törenlerle karşılayan Manisa Mutasarrıfı Hüsnü, 8 Eylül 1922’de Yunan güçleri ile birlikte Yunanistan’a kaçarak Hüsnü olan ismini Hüsnüyadis’e dönüştürerek Yunan istihbaratının emrine girmiştir. Dün Hüsnüyadis olarak Yunanlılarla işbirliği yapan hainler, bu gün FETÖ ve PKK terör örgütü adı altında milletimizin birliğine, bütünlüğüne yönelik saldırılarına devam etmektedirler.
 
Hüsnüyadis zihniyetine sahip olan yerli işbirlikçileri de bunlara destek vermektedir. Hüsnüyadis zihniyetine sahip olan vatan hainleri ve işbirlikçileri bilmelidirler ki; birlik ve beraberliğini her şeyin üzerinde tutan Türk Milleti bu topraklarda ebediyen var olacaktır. Vatan bölünmeyecek; ezan dinmeyecek; bayrak inmeyecektir. Bilinmelidir ki; Bilge Han’ın “Ey Türk! Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir” sözü, tarihimizden miras “devlet-ebed-müddet” ilkesi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözü sadece hüsnüniyet dilekleri değildir. Aynı zamanda binlerce yıllık tarih tecrübesinin ve sarsılmaz irademizin ifadeleridir.
 
Bu duygular içerisinde, Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95 inci yıl dönümünde başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, bütün hemşerilerimizin kurtuluş gününü kutluyorum.
Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>