MHP’Lİ AKÇAY: “ KURU ÜZÜM EN AZ 5 TL OLMALIDIR”

2

 

Açıklanan kuru üzüm fiyatıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “1 kg kuru üzümün maliyeti 3 lira 75 kuruştur. 9 numara kuru üzüm bugün borsada 3 lira 80 kuruştan işlem görmektedir. Tarım Bakanı hem üzümcüyü kimseye muhtaç etmeyeceğiz diyor hem de maliyeti 3 lira 75 kuruş olan kuru üzümün TMO tarafından 4 TL’ye alınacağını söylüyor. Eğer üzüm üreticisini kimseye muhtaç etmek istemiyorsak üzüm destekleme kapsamına alınmalı kuru üzüm taban fiyatı en az 5 TL olmalıdır.” dedi.

 

Kuru Üzüm En Az 5 TL Olmalıdır

Kuru üzüm fiyatının en az 5 TL olması gerektiğini söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “ Üzüm üreticileri zor günler geçirmektedir.Milliyetçi Hareket Partisi olarak her zaman olduğu üzüm üreticilerimizin sorunlarını hem Manisa hem de Türkiye gündemine taşıdık. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Eşref Fakıbaba’nın Manisa’yı ziyaret etmesi olumlu bir gelişmedir. Sayın Fakıbaba Manisa ziyaretinde 2017 yılı kuru üzüm rekoltesinin 310 ton olduğunu ve 9 numara kuru üzümün TMO tarafından 4 liraya alınacağını açıklamıştır. 1 kg çekirdeksiz kuru üzümün maliyeti 3 lira 75 kuruştur. Şu anda 9 numara kuru üzüm borsada 3 lira 80 kuruştan işlem görmektedir. Sayın Bakan hem üreticiyi kimseye muhtaç etmeyeceğiz diyor hem de maliyeti 3 lira 75 kuruş olan kuru üzümün TMO tarafından 4 TL’ye alınacağını söylüyor. Bu fiyat son derece yetersizdir. Sayın Bakanınbu açıklamasına göre bir tonda 250 lira kazanan kuru üzüm üreticisi kimseye muhtaç olmayacaktır. Eğer üzüm üreticisini kimseye muhtaç etmek istemiyorsak kuru üzüm taban fiyatı en az 5 lira olarak belirlenmelidir.” dedi.

 

Üzüm Destekleme Kapsamına Alınmalıdır.

Üzüm üreticilerinin sorunlarına yönelik kalıcı çözümlerin bulunması gerektiğini söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “ TMO tarafından üzüm alımı yapılması ve taban fiyatın 4 TL olarak belirlenmesi orta ve uzun vadede üzüm fiyatlarını artırabilir.  Ancak bu geçici ve yetersiz bir çözüm yoludur. Çünkü borç içindeki Manisalı üzüm üreticilerinin büyük bir bölümü üzümünü hemen satmak zorunda kalmaktadır.Üzüm üreticilerinin sorunlarına yönelik kalıcı çözüm bulunmalıdır.  Milliyetçi Hareket Partisi olarak yıllardır üzümün desteleme kapsamına alınması gerektiğini ve üzümde taban fiyat uygulamasına geçilmesi gerektiğini söylüyoruz. 2015 Seçim Taahhüdümüzde de bu açıkça yer almaktadır. Eğer üzüm üreticilerinin sorunlarını çözmek istiyorsak üzümü destekleme kapasıma almalı ve üzümde taban fiyat belirlemeliyiz. Maliyeti 3 lira 75 kuruş olan kuru üzüm için taban fiyatı en az 5 TL olmalıdır. Bu fiyattan üzüm alımı yapması için ya TARİŞ’e kaynak aktarılmalı ya da Toprak Mahsulleri Ofisi benzeri bir kurum üzüm alımı konusunda yetkilendirilmelidir.” dedi.

 

TMO Tarafından Manisa’da Üzüm Alım Merkezleri Kurulmalıdır

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından Manisa’da üzüm alım merkezleri kurulması gerektiğini söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “ Tarım Bakın Sayın Fakıbaba 9 numara kuru üzümün TMO tarafından 4 TL’ye alınacağını açıklamıştır. Ancak bu alımın nerede ve ne şekilde yapılacağını açıklamamıştır. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından Manisa merkez ve üzüm üretilen ilçelerde “ üzüm alım merkezleri” kurulmalıdır. Eğer üzüm alımı tek bir merkezden yapılırsa üzümcü nakliye parasını ödemek zorunda kalacaktır.” dedi.

 

 

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>