BOSNA HERSEK’İN UNUTULMAZ LİDERİ ALİYA İZZETBEGOVİÇ’İN VEFATININ SENE-İ DEVRİYESİNDE TBMM’DE YAPTIĞIM KONUŞMA

22528556_1468317156609627_6466985917638433100_n
ERKAN AKÇAY (Manisa) – Bugün, bağımsız Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 14’üncü seneidevriyesidir.
 
Gençliğinden itibaren Bosna halkı üzerindeki baskı ve zulümleri gidermek için fikir üretmiş, mücadele etmiştir.
 
İzzetbegoviç, cesareti, kararlılığı ve mücadeleci kişiliğiyle öne çıkan bir liderdir. En kanlı rejimlerin ve katliamların yaşandığı dönemde dahi kendi davasının gereklerini yerine getirmekten, millî ve manevi değerleriyle birlikte mücadele etmekten vazgeçmemiştir.
 
O, hak olanın hayata geçmesi uğruna mazeret kabul etmeyerek çalışan bir liderdi. Hayatının son dönemlerinde sadece emekli maaşıyla yaşamış, miras olarak kitaplarını ve uğruna bir ömür harcadığı bağımsız Bosna topraklarını bırakmıştır.
 
O, “Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara galip gelirler.” sözüyle adanmışlığın simgesi, Türk-İslam coğrafyasının önemli liderlerinden birisidir.
 
O, hem bir filozof hem büyük bir siyaset ve devlet adamıdır. Mücadeleyle geçen ömrünü beş kavram üzerinden şekillendirmişti.
 
İslami bir bilincin inşası, hukuk, özgürlük, ahlak ve eleştiri. Onun tüm insanlığa ve İslam dünyasına mirası bu beş kavramı yeniden düşünmektir.
 
Vefatının yıl dönümünde başta Aliya İzzetbegoviç olmak üzere Bosna’nın bağımsızlığı için can veren aziz şehitleri ve gazileri rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.
Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>