ZİYA GÖKALP’İN VEFATININ SENEİ DEVRİYESİ MÜNASEBETİYLE…

cover_7369

 

Bazı insanlar vardır ortaya koyduğu fikirleri ve sarsılmaz dava adamlığıyla hem kendi dönemine hem de kendinden sonraki döneme damga vurmuş, ışık tutmuştur. Türk tefekkür tarihimizin büyük düşünürü, Türk milliyetçiliğinin simge ismi Ziya Gökalp de bu eşsiz isimlerden biridir.

 

Zİya Gökalp, örsünün başında çevresine kıvılcımlar saçan bir demirci gibi, içimize millî duyguların ateşini saçmış, büyük bir Türk milliyetçisi ve dava adamıdır. Türk toplumunun geleceğine gönül bağlamış, milli iradenin önemine yüz yıl öncesinden işaret etmiş, başta “Türkçülüğün Esasları” olmak üzere ortaya koyduğu eserlerle tarih, hars, medeniyet, millî vicdan kavramlarının izahını ve dilde, dinde, ahlakta, hukukta, felsefede, siyasette milli tavrın ne olması gerektiğini ortaya koymuştur.

 

Gökalp yaşadığı dönemde Türklük, İslamlık ve Batılılaşma gibi kavramları “Türkleşmek, İslâmlaşmak, Muasırlaşmak” adlı eseriyle izah etmiş, bugünkü kimlik sorunlarının reçetesini daha o günlerde “Türk milletindenim, İslam ümmetindenim, Garp Medeniyetindenim” diyerek ortaya koymuştur.

 

Ziya Gökalp, bir düşünür ve eylem adamı olmanın yanı sıra, bir ideologdur. Gökalp, hem yaşadığı dönemdeki siyasi oluşumları etkilemiş, hem de Cumhuriyet rejimine dayalı yeni bir milli-devlet kurma ve devletin ideolojisinin oluşturulması sürecinde Mustafa Kemal Atatürk’ün fikir babası olmuş, Türkiye Cumhuriyetinin temel ideolojisini biçimlendirmiştir. Gökalp’in ortaya koyduğu fikirlerin büyük bir kısmı Atatürk döneminde hayata geçirilmiştir. Fikirleri üzerine devlet inşa edilen Ziya Gökalp’in tezleri, günümüz Türkiyesi’ne de ışık tutmaktadır. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan onun görüşleriyle aşılabileceği hala geçerliliğini korumaktadır.

 

Türk milliyetçiliğinin fikir babası “ Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistan /Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan” diyerek Büyük Türkiye hedefimizi ötelere taşıyan düşünce dünyamızın ışığı Ziya Gökalp’i vefatının 93 üncü yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.

 

 

Erkan AKÇAY

Milliyetçi Hareket Partisi

Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>