ÖSYM SINAVLARININ İNCELENMESİ VE 2010 KPSS MAĞDURLARI HAKKINDA

Milletvekili Erkan Akcay

Son 10 yıldaki ÖSYM Sınavlarının İncelenmesi ve 2010 KPSS Mağdurlarına İlişkin TBMM’de Yapmış Oldukları Konuşma Metni

16.11.2017

 

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Üniversite yerleştirme ve Kamu Personeli Seçme Sınavlarını ifa eden ÖSYM son on yılın sınavlarına ayrıntılı inceleme kararı vermiştir. Bu kararı yerinde bulmakla birlikte, yapılacak inceleme ve araştırmaların mutlaka idari ve siyasi yansımalarının da olması beklenmektedir. Örneğin, FETÖ’nün kamu kurumlarına sızma sürecinin en önemli aşamalarından birisi olan 2010 KPSS’yle ilgili olarak dönemin ÖSYM Başkanı hakkında devam eden tutuksuz yargılama esaslı FETÖ davası bir an önce nihayete erdirilmeli ve adalet tecelli etmelidir.

 

Öte yandan, adalet arayışında ÖSYM’nin ve Hükûmetin üzerine bir başka sorumluluk da 2010 KPSS mağdurlarıdır. Bu sınavda soruların çalınması nedeniyle yüksek netler yapan ancak standart sapmanın yükselmesi neticesinde sınav puanları düşen ve kamu personeli olarak atanamayan ve ayrıca bir sonraki yıl yapılan KPSS’de de kendilerinden düşük net yapmalarına rağmen standart sapma neticesinde daha yüksek puanlar alanların onlardan önce kamu personeli olarak yerleştirilmeleri sonucunda mağduriyetler ve adaletsizlikler yaşanmıştır. Haksızlıkların ve adaletsizliklerin giderilmesi kamu vicdanının bir gereğidir.

 

Bu çerçevede, yapılması gereken, 2010 yılı KPSS puanıyla yerleşmiş olup da FETÖ’yle mücadele çerçevesinde meslekten çıkarılan personelin KPSS puanları hariç tutularak 2010 KPSS puanlarının yeniden hesaplanması ve bu puanlarla yaş ve benzeri gibi 2010 yılı şartları dikkate alınarak adayların puan sıralamasına göre meslekten ihraç edilenlerin yerine kamu personeli olarak görevlendirilmesi için yeni bir sınavın gündeme alınması gerekmektedir.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>