ADANA ALADAĞ İLÇESİNDEKİ YURT YANGINININ SENEİ DEVRİYESİ MÜNASEBETİYLE

Milletvekili Erkan Akcay

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, bir yıl önce bugün, Adana’nın Aladağ ilçesinde meydana gelen elim faciada 10 öğrencimiz, 6 yaşında 1 evladımız ve 1 görevlinin hayatını kaybettiği yurt yangınının ikinci seneidevriyesidir. Evlatlarımızın acılarını yüreğimizde hissediyoruz. Ailelerin de yüreklerindeki acı silinmemiştir. Elbette evlat acısını hiçbir şey silemez. Ancak bizim, milletvekilleri ve Türkiye Cumhuriyeti olarak bu acıyı hafifletmek için yapmamız gerekenler vardır.

Meclis olarak bu faciadan kısa süre sonra 1 Aralık 2016’da Meclis araştırma komisyonunu kurduk.

Komisyon görev süresi içerisinde gerek sahada gerekse Meclis toplantılarında önemli çalışmalar yapmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi, bu vakada konuşulması ve tartışılması gerekenin sadece Aladağ’daki yangın olmadığı, öğrencilerin barınma sorunuyla ilgili daha büyük bir mesele olduğu bilinciyle Komisyon çalışmalarında yer aldık ve noksan gördüğümüz, eleştirdiğimiz hususları da raporda dile getirdik. Bu Komisyonun yaptığı çalışmalara önem veriyoruz. Komisyon raporu bir an önce Genel Kurulda görüşülmelidir. Evlatlarımızın eğitim süresi içerisinde konaklama ihtiyaçları varsa bunu yapacak kurum ve kuruluşlar da bellidir. Çocuklarımızı birtakım informel yapıların insafına bırakamayız.

Öte yandan, mademki sorumlu kurum ve kuruluşlar kısa vadede bu yurtları yapamıyor, o zaman denetimlerin sıkı bir şekilde gerçekleştirilmesi de gerekmektedir. Ayrıca, devlet tarafından Aladağ’da yapılan yurdun da bir an önce bitirilerek bütün Türkiye’ye örnek olacak bir yurt hâline gelmesini temenni ediyoruz ve bu vesileyle Aladağ’daki faciada hayatını kaybeden evlatlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>