SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANISINA…

90

Bugün TBMM’de Sarıkamış şehitleri anısına bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Geçtiğimiz hafta sonunda, Edirne’den Kars’a kadar memleketimizin dört bir yanında Sarıkamış şehitlerimizi andık.

Birinci Dünya Savaşı’nda işgal ve esaret tehdidine karşı ölümle pençeleşen imparatorluğu kurtaracak mucize için 22 Aralık 1914’te başlatılan harekât on beş gün sürmüştü.

Allahuekber dağlarında on binlerce vatan evladı soğuk havada ecelle boğuşup ruhlarını teslim ederken şüphesiz ki Türk askerinin cesaretini tarihin altın sayfalarına nakşetmişlerdi ve yine şüphesizdir ki bu harekâttan çıkaracağımız çok büyük dersler de vardır.

Bu hâliyle Sarıkamış’ın Çanakkale’den, Sakarya’dan farkı yoktur.

Bugün Sarıkamış’ta 2.635 metredeki Cıbıltepe’ye şehitlerimiz anısına dikilen bayrağımız, kuvvetini, kudretini, ülküsünü ve milletimizin vicdanını temsil etmektedir.

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Sarıkamış’tan Çanakkale’ye, İnönü Meydan Savaşı’ndan Kato Dağı’na kadar, birliğimiz ve dirliğimiz için mücadele eden şehitlerimizi ve hayatlarını kaybeden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz ve aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>