MHP MANİSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AKÇAY: “ BİRİNCİ DERECEDE DEPREM BÖLGESİNDE YER ALAN MANİSA’DAKİ OKULLARIN DÖRTE BİRİ DEPREME DAYANIKLI DEĞİL”

erkan-akcay24

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY’ın Manisa’daki okulların depremsellik raporuyla ilgili soru önergesini cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “ Manisa’da 1.120 okul bulunduğunu bunlardan 50’sinin depremsellik yönünden incelendiğini, 50 okuldan 39’unun teknik raporunun hazırlandığını, teknik raporu hazırlanan okulların 10’unun depremsellik raporunun olumsuz olduğunu” söyledi.

Manisalı öğrencilerimiz depreme dayanıksız binalarda eğitim görmeye devam ediyor
Manisa’da onbinlerce öğrencinin depreme dayanıksız binalarda eğitime devam ettiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ 2014 yılında Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Soma İmam Hatip Lisesinin depremsellik inceleme raporunu hazırlamıştır. Bu rapora göre Soma İmam Hatip Lise binası bu haliyle eğitim ve öğretime uygun değildir ve binanın güçlendirilmesi gerekmektedir. Soma İmam Hatip Lisesi binasına depreme uygun değildir yönünde rapor verilmiştir. Ancak Soma İmam Hatip Lisesi’nin nakli için Cuma Mahallesi Çakır Efe Sokakta İmam Hatip Lisesi olarak yapılan 24 derslikli bina 03/09/2014 tarihli 37007759 sayılı Valilik Makamı Olur’u ile Soma Linyit Anadolu Lisesi’ne tahsis edilmiş ve buraya Soma Linyit Lisesi taşınmıştır. Soma Linyit Lisesinin binasına da Soma İmam Hatip Ortaokulu taşınmıştır. Dolayısıyla depremsellik raporuna göre eğitim ve öğretimin devam etmemesi gereken Soma İmam Hatip Lisesinde öğrenciler eğitime devam etmektedir.”dedi.

Manisa’daki okulların depremsellik raporuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Manisa’da ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimde kaç okul bulunmaktadır? Manisa’daki okullardan kaçının depremsellik raporu hazırlanmıştır? Bu raporlardan kaçı olumsuzdur? Manisa’da depremsellik raporu olumsuz olduğu halde kaç okulda eğitim ve öğretime devam edilmektedir? Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinin Soma İmam Hatip Lisesi binasının eğitim ve öğretime uygun olmadığı ve güçlendirilmesi gerektiği yönündeki depremsellik raporuna rağmen Cuma Mahallesi Çakır Efe Sokaktaki İmam Hatip Lisesi olarak yapılan 24 derslikli bina 03/09/2014 tarih ve 37007759 sayılı Valilik Makamı Olur’u ile neden Soma Linyit Anadolu Lisesi’ne tahsis edilmiştir? Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinin depremsellik raporuna göre eğitim ve öğretime uygun olmayan ve güçlendirilmesi gereken Soma İmam Hatip Lisesi binasında eğitime neden devam edilmektedir? Bilindiği gibi Manisa dolayısıyla Soma birinci derecede deprem bölgesidir. Her an gerçekleşebilecek bir deprem sonucunda Soma İmam Hatip Lisesi binasının yıkılması sonucu onlarca öğrencimizin hayatını kaybetmesi kaçınılmazdır. Depremsellik raporu olumsuz olmasına rağmen Soma İmam Hatip Lisesinin yeni binasını Soma Linyit Lisesine tahsis edip Soma İmam Hatip Lisesi öğrencilerini depreme dayanıksız binada eğitime devam ettirerek olası can kayıplarının sorumluluğunu üstleniyor musunuz?”diye sordu.

Manisa’daki okulların ancak yüzde 4’ünün depreme dayanaklı olup olmadığı test edilmiş
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY’ın soru önergesini “ Manisa’da 1.120 okul (ilkokul+ortaokul+ortaöğretim) okulu bulunmaktadır. 50 eğitim kurumu depremsellik yönünden incelenmiş, bunlardan 39’unun teknik raporunun hazırlanmıştır. 39 okuldan 10’unun depremsellik raporu olumsuzdur. Depremsellik raporu olumsuz olduğu halde eğitim öğretime devam eden okul bulunmamaktadır. İl genelindeki 24 okul ve kurumun güçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” şeklinde cevaplandırdı.

Manisa’daki dört okuldan biri depreme dayanıklı değil
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevabını değerlendiren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Milli Eğitim Bakanı Manisa’da 1.120 okul bulunduğunu ve bunlardan ancak 50’sinin depremsellik yönünden incelendiğini ve 39 okulun teknik raporunun hazırlandığını ve bunlardan 10’nun depremsellik raporunun olumsuz olduğunu söylemektedir. Yani Manisa’daki toplam 1.120 okuldan sadece 50’sinden inceleme yapılmıştır. Yani Manisa’daki okulların ancak yüzde 4’ü depremsellik yönünden incelenmiştir. Depremsellik incelemesi biten 39 okuldan 10’unun yani yüzde 25’inin depremsellik raporu olumsuzdur. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Manisa’da depremsellik raporu olumsuz olduğu halde eğitim ve öğretime devam edilen okulun bulunmadığını söylemektedir. Soru önergemizde de belirttiğimiz gibi Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği tarafından 2014 yılında hazırlanan depremsellik raporuna göre Soma İmam Hatip Lise binası bu haliyle eğitim ve öğretime uygun değildir ve binanın güçlendirilmesi gerekmektedir. Soma İmam Hatip Lisesi’nin nakli için Cuma Mahallesi Çakır Efe Sokakta 24 derslikli bir bina yapılmıştır. Ancak bu binaya valilik oluruyla Soma Linyit Lisesi taşınmıştır. Dolayısıyla depremsellik raporuna göre eğitim ve öğretim yapılması gereken Soma İmam Hatip Lisesi binasında halâ eğitime devam edilmektedir. Depreme dayanıksız raporu verildiği halde halâ eğitime devam eden okul vardır. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yalan söylemektedir. Bilindiği gibi Manisa dolayısıyla Soma birinci derecede deprem bölgesidir. Depreme dayanıklılığı test edilmeyen veya depremsellik raporu olumsuz olduğu halde eğitim ve öğretime devam eden okulların her an gerçekleşebilecek büyük bir deprem sonrasında yıkılması kaçınılmazdır. Bunun sonucunda da yüzlerce öğrencimizin hayatını kaybetmesi kaçınılmazdır. AKP Hükümetini şimdiden uyarıyorum: Yaşanabilecek bu felaketin sorumlusu sizsiniz. Bir an önce okulların ve binaların depremsellik raporlarını hazırlayın. Depreme dayanıksız okullarda ve kamu binalarını güçlendirin.”dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>