MHP’Lİ AKÇAY: “TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ MEŞRU, HUKUKİ VE HAKLI BİR MÜCADELE İÇİNDEDİR”

1

MHP GRUBU ADINA ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; HDP grup önerisi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldım. Muhterem heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Terörle mücadele kapsamında sürdürülen Zeytin Dalı Harekâtı’nın 52’nci günündeyiz. Öncelikle şu gerçeği ortaya koymalıyız: YPG, PKK uzantısı bir terör örgütüdür. Terör eylemlerinde sivilleri kalkan olarak kullanmaktadır ve kullanmıştır. PYD-YPG’nin gerçek yüzü uluslararası kuruluşların raporlarına da yansımıştır.

Uluslararası Af Örgütü’nün Ekim 2015’te yayınladığı “Gideceğimiz Hiçbir Yer Yoktu” başlıklı raporunda, PYD-YPG’nin 2012 sonrasında başvurduğu zorla yer değiştirme, yakıp yıkmaları ve masum insanların kurşuna dizilmesi çarpıcı örneklerle anlatılmaktadır. Bir diğer raporsa İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Haziran 2014 tarihli raporudur.

Bu raporda, PYD-YPG’nin sebep olduğu yaşam hakkı ihlalleri, 18 yaş altı çocukların silahlandırılması gibi ihlaller ve terör faaliyetleri anlatılmaktadır.

Bütün bu raporlar görmezden gelinemez. Unutulmasın ki yaşam hakkına en büyük tehdit terör örgütlerinden gelmektedir. Harekâtın hedefi, bölgede önce güvenliğin, ardından barış ve huzurun tesis edilmesidir. Güvenlik olmadan barış ve huzur olmaz.

Türk Silahlı Kuvvetleri, yaşam hakkının garanti altına alınması, bölgedeki tüm terör tehditlerinin bertaraf edilmesi için meşru, hukuki ve haklı bir mücadele içindedir. Sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat ve titizlik gösterilmekte, siviller şefkatle kucaklanmaktadır. Terör örgütünden kurtarılan yerleşim birimlerinde Mehmetçik’e gösterilen sevgi ve teveccüh, açılan kucaklar her şeyi özetlemektedir. Bunları görmemek vicdansızlıktır.

Terörle mücadele kapsamında yürüttüğümüz Zeytin Dalı Harekâtı, Türk milletinin topyekûn millî şuur ve heyecanlı desteğiyle devam etmektedir. Suriye’nin kuzeyine yuvalanan teröristler, bulundukları her yerden temizlenmektedir ve temizlenecektir. Çünkü, biz Türkiye olarak terörle mücadele ediyoruz, egemenlik haklarımızı ve varlığımızı savunuyoruz, güvenliğimizi savunuyoruz.

Konuşmama son verirken istiklal ve istikbal mücadelesinde can veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, başta Zeytin Dalı Harekâtı olmak üzere, terörle amansız mücadele eden kahraman Mehmetçik’imize Cenab-ı Allah’tan hayırlı muvaffakiyetler diliyor, hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum. (MHP ve AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>