KÜTÜPHANE HAFTASI MÜNASEBETİYLE…

1
Kütüphane Haftası münasebetiyle TBMM’de bir konuşma yaptım:
 
ERKAN AKÇAY (Manisa) – Bu hafta Kütüphane Haftası’dır. Ülkeler, milletler ekonomik zenginlikleri kadar kültürel zenginlikleri ve birikimleriyle de tarih sahnesinde tartıya çıkarlar, değerlendirilirler.
 
Bugün hepimiz, İstanbul, Buhara, Semerkant, Nişabur, Halep, Şam, Bağdat gibi şehirlerden bahsederken büyük bir kültür ve medeniyete ulaştıklarını devasa kütüphanelerinden görebiliyoruz. Bilgi ve kültür hazinesi olan kütüphanelerimiz bizim geçmişle irtibatımız olduğu gibi geleceğe açılan kapılarımızdır.
 
İşte, kütüphaneler, o zenginlik kaynağımız, bilgi kaynağımız olan kitapların geniş kitlelere ulaştırılması ve böylece bilginin tabana yayılmasında hayati bir işlev üstlenmiştir. Zihinlerdeki zincirleri kıran, dünyayı keşfetmemizi sağlayan, ufkumuzu genişleten, bilgiyle donatan kitaplara gerekli ilginin gösterilmesi temennisiyle Kütüphane Haftası’nı kutluyorum. Bu vesileyle, Türkiye’de kütüphaneciliğin simge isimlerinden “Eşekli Kütüphaneci” olarak tanınan merhum Mustafa Güzelgöz’ü de rahmetle anıyorum.
 
1943 yılında Ürgüp’e atanan kütüphaneci Mustafa Güzelgöz, 7 katır ve 3 attan oluşan seyyar kütüphanesiyle 36 köye hizmet götürmüştür. Bu hâliyle eşekli kütüphaneci, ihtiyacımız olan okuma ve okutma azmi ve iradesinin simgesidir.
Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>