MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ERKAN AKÇAY’DAN AKPM’YE SERT TEPKİ

Milletvekili Erkan Akcay

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay 24 Nisan 2018 Salı günü TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin “seçimler ertelensin” çağrısına sert tepki gösterdi. MHP’li Akçay’ın konuşması şu şekildedir:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 20 Nisan Cuma günü seçimlerin 24 Haziran Pazar gününe -erkene- alınmasına ilişkin karar alınmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde 386 milletvekilinin kabul oyuyla bu karar alınmıştır ve kararı veren Türkiye Büyük Millet Meclisidir ve açık oylama yapılmıştır, kimlerin oylamaya katıldığı ve verdiği…

Öncelikle, bu seçimlerin ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Yalnız, bugün, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin 24 Haziran seçimlerinin ertelenmesi çağrısında bulunduğunu ve seçimlerin sözüm ona demokratik ortamda düzenlenemeyeceği değerlendirmesinde bulunulduğunu esefle öğrendik.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin birtakım siyasi hesaplarla yapılmış, kötü niyetli ve saygısız açıklaması bizim bakımımızdan yok hükmündedir, bu değerlendirme küstah bir açıklamadır. Türkiye’de seçimlerin ertelenmesi çağrısını yapmak kimsenin hakkı ve haddi değildir millî iradenin dışında. Hiçbir şart altında kabul edilemez bu kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Türk demokrasisine dışarıdan müdahaleler, parmak sallamalar ve birtakım vesayet odaklarının kendilerine vazife görmeleri hiçbir şekilde kabul edilemez.

Avrupa, eski alışkanlıklarını depreştirmiş, kendisini sömürge valisi zannetmektedir. Herkes haddini ve yerini bilecek. Türkiye, köklü ve yerleşik demokratik geleneğe sahip, kendi iradesine sahip, tam bağımsız bir ülkedir. Köklü demokratik kurumlarıyla geçmişte pek çok defa yaptığı seçimlerden birini daha 24 Haziran 2018 tarihinde demokrasi şöleni şeklinde gerçekleştirecektir.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>