MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ERKAN AKÇAY’DAN ABD’YE RAPOR TEPKİSİ

MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY ABD Dışişleri Bakanlığının 2017 İnsan Hakları Raporunu değerlendirdi. Raporun Türkiye aleyhine kabul edilemez itham ve iddialar içerdiğini belirten Akçay şöyle konuştu:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – 20 Nisan Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından 2017 İnsan Hakları Raporu yayınlanmış. Raporun Türkiye değerlendirmesi kabul edilemez itham ve iddialar içermektedir, özellikle Türkiye’nin DEAŞ, PKK, YPG, FETÖ ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelesinde gerçeklerden uzak bir şekilde terör örgütlerinin söylemlerini içermektedir, ayrıca terörle mücadele “iç çatışma” olarak adlandırılmaktadır.

Terör, en büyük insanlık suçlarından birisidir.

Terör, başlı başına bir insan hakkı ihlalidir. İnsan haklarına ilişkin bir raporda terörle mücadelenin desteklenmesi beklenirdi. Türkiye, uluslararası yükümlülüklerine bağlı bir hâlde temel hak ve özgürlüklerinin güçlendirilmesi çerçevesinde kapsamlı bir şekilde terörle mücadele etmektedir. Öte yandan PKK, YPG’nin ABD’de yasal faaliyetler yürütmek amacıyla ABD Hükûmetine tescil başvurusu yaptığı da kamuoyuna yansımıştır. ABD’nin bu terör örgütüne silah, mühimmat ve para desteğini bilmeyen yoktur. Ancak YPG’yi resmî bir muhatap olarak tescil etmeleri, Suriye’de binlerce masum insanı öldüren, yüzlerce insanı evlerinden uzaklaştıran bir terör örgütüne destek olmak suretiyle en büyük insan hakkı ihlallerinden birisi yapılmaktadır. ABD yönetimine tavsiyemiz, destek verdikleri terör örgütlerinin insan hakkı ihlallerini görmesi ve teröre destek olmaktan acilen vazgeçmeleridir.

Teşekkür ederim.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>