3 MAYIS MİLLİYETÇİLER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE

1

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın 3 Mayıs Milliyetçiler Günü münasebetiyle TBMM Genel Kurulunda yapmış oldukları konuşma metni:

 

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

 

Bugün 3 Mayıs Milliyetçiler Günü’dür. Yetmiş dört yıl önce milliyetçi aydınlar ve gençler dönemin idarecileri tarafından sürekli horlanan, bastırılmaya çalışılan milliyetçilik düşüncesini müdafaa etmişler, bunun sonunda tabutluklara atılarak işkencelere tabi tutulmuşlardır. 3 Mayıs 1944’te millî refleks mahkemelerle, tabutluklarla, işkencelerle, zulümlerle bastırılmaya çalışılmış ancak milliyetçilik dimdik ayakta durmuştur. 3 Mayıs, millet sevdalılarının bayraklaşan hareketi; vatan sevgisini, millet sevgisini, bayrak sevgisini içinde barındıran bir neslin millî, demokratik bir hareket olarak korkmadan, yılmadan haykırışıdır. 3 Mayıs, milliyetçilik ile demokrasinin birbirini tamamladığının, biri olmadan diğerinin de eksik kalacağının ilanıdır. Çağdaş ve modern bir devlet ve toplum istikametinde milliyetçilik ile demokrasi yol arkadaşıdır çünkü demokrasi, milliyetçilik ve millî irade aynı kaynaktan, milletten, millî iradeden çıkmaktadır. Millet ve millî irade yok sayılırsa milliyetçilik de olmaz, demokrasi de olmaz.

 

Bu inançla Milliyetçi Hareket Partisi olarak yönümüzü demokrasiden döndürmedik, sırtımızı millî iradeden başkasına dayamadık, Türk milletinden başka bir güç odağını tanımadık, milletin istiklal ve istikbalini vesayet odaklarının insafına terk etmedik. 3 Mayısın emaneti bugün bizimledir.

 

Bu vesileyle Başbuğ’umuz merhum Alparslan Türkeş başta olmak üzere, Hüseyin Nihal Atsız, Nejdet Sançar, Zeki Velidi Togan, Hasan Ferit Cansever, İsmet Tümtürk, Hikmet Tanyu, Fethi Tevetoğlu, Mustafa Hakkı Akansel ve Hakk’ın rahmetine kavuşmuş bütün büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>