İSRAİL’İN FİLİSTİN HALKINA YÖNELİK KATLİAMINA İLİŞKİN TBMM BİLDİRİSİ

1

ERKAN AKÇAY (Manisa) – İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi bildirisi:

 

“Biz Türkiye Büyük Millet Meclisinin üç parti grubu olarak Kudüs’te yaşanan gelişmeler üzerine bu ortak bildiriyle tüm dünyaya irademizi haykırıyoruz.

 

Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını Birleşmiş Milletler üyesi 128 ülkenin ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm ülkelerin İstanbul zirvesindeki şiddetli tepkilerine rağmen uygulaması başta Kudüs olmak üzere tüm bölgede büyük infial meydana getirmiştir. 14 Mayıs 2018 günü Gazze Şeridi’nde barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinlilere vahşice saldırıp an itibarıyla 60 kişiyi katleden, 2.770’in üzerindeki kişiyi yaralayan İsrail yönetimini tüm insanlık adına şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

 

ABD’nin ve İsrail’in Birleşmiş Milletler kararlarını yok saymasına, uluslararası toplumun iradesine ve evrensel değerlere meydan okumasına karşın, Filistinlilerin barışçıl tepkileri en temel hakları olduğu gibi, insanlık vicdanına da tercüman olmaktadır. Bu uğurda, insanlığın ortak vicdanı olarak görevini yerine getirirken şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

 

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması İsrail’in zulümlerine, katliam ve haksızlıklarına teşvik, vebale ve suça ortak olmaktır. Bu barbarca saldırı ve katliamların dünyanın gözü önünde fütursuzca yapılabilmesi insanlık, ahlak, vicdan ve adalet gibi en temel değerlerin utanmazca ayaklar altına alınması ayrıca bu acı olayların vahim bir yönüdür. Gün boyu savunmasız masumlar öldürülürken dünyadan etkili, sonuç doğurucu seslerin çıkmayışı, Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası kurumların açık tavır almayışı, Filistin sorunuyla tarihî, toplumsal ve kültürel olarak ilgili ülkelerin klişe ifadelerin ötesine geçmeyişleri muhakkak ki tarihin unutmayan hafızasına kan ve ateşle kazınacaktır.

 

Türkiye Filistin halkının haklı davasına her zaman ve her şartta sahip çıkmıştır, bundan sonra da en güçlü şekilde sahip çıkmaya devam edecektir. Türkiye Büyük Millet Meclisindeki üç parti grubu olarak mazlum Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında olacağımızı, zulme karşı adalete, haksızlığa karşı hakkaniyete, haksızlığa karşı hakka, hukuka destek vereceğimizi ilan ediyoruz.

 

Yaşasın Filistin, yaşasın Kudüs.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>