IRAK SEÇİMLERİNDE TÜRKMEN OYLARINDA YAŞANAN USULSÜZLÜKLER HAKKINDA

yerinden 2

MHP Grup Başkanvekili Sayın Erkan AKÇAY’ın Irak seçimleri ve Türkmen oylarının hesaplanmasında yaşanan usulsüzlüklere ilişkin 15 Mayıs 2018 günü TBMM Genel KUrulunda yapmış oldukları konuşma:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

12 Mayıs Cumartesi günü Irak’ta 5’inci kez parlamento seçimleri yapıldı. Seçimlere Türkmenler demokratik olgunluk içerisinde yüksek bir katılım göstermiştir ancak Türkmen nüfusunun yoğun olduğu başta Kerkük olmak üzere Erbil, Süleymaniye ve Musul’da seçimlerde ciddi usulsüzlük ve oyların çalındığı haberleri kamuoyuna yansımıştır. Türkmenler oylarının ve haklarının peşinde dört gündür protestolarını sürdürmektedir. Kerkük’teki protestolarda 10 binlerce kişi iradesinin peşindedir. Yaşanan gelişmelerin özeti olarak Irak Türkmen Cephesi üyesi Aydın Maruf’un şu sözlerini dikkatinize sunmak isterim: “Kerkük’te 120 bin seçmenimiz var. Altınköprü’de 5 bin seçmenimiz sandığa gitti, ancak orada bize 100 oy bile çıkmadı.” Bu çok vahim bir durumdur. Kerkük’te neredeyse tamamı Türkmen olan mahallelerde Barzani partililerin 1’inci çıkması gibi imkânsız gelişmeler yaşanmaktadır. Aylar önce gayrimeşru bir referandum girişimiyle Kerkük işgal edilmek istenmişti. Bugünkü seçim hileleriyle referandum girişimi aynı düşüncenin ürünüdür. Bölgedeki gelişmeleri yakinen takip ediyoruz.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>