HASAN TAHSİN VE İLK KURŞUN

Milletvekili Erkan Akcay

MHP Grup Başkanvekili Sayın Erkan AKÇAY’ın Hasan Tahsin ve İlk Kurşun’un yıl dönümü vesilesiyle 15 Mayıs 2018 tarihinde TBMM Genel Kurulunda yapmış oldukları konuşma:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – 15 Mayıs tarihi Türk milletinin bağımsızlık ve kurtuluş yolunda atılan önemli adımlarından birini anmamıza da vesiledir. 15 Mayıs 1919’da İzmir’de gazeteci Hasan Tahsin Yunan işgali karşısında ilk kurşunu sıkmış ve şehit olmuştur. Türk milletinin öz vatanında boğulmak istendiği o günlerde sadece İzmir’de değil, yurdun dört bir yanında ilk kurşunlar Kurtuluş Savaşı’nın, hem de millî iradenin işaret fişekleri olmuştur.

19 Aralık 1918’de Hatay Dörtyol’da Çavuş Kara Mehmet, 15 Mayıs 1919’da İzmir’de Hasan Tahsin, 29 Mayıs 1919’da Ayvalık’ta Ali Çetinkaya ve askerleri, 1 Haziran 1919’da Ödemiş’te Kuvayımilliyeci Ödemişliler ateşin üzerine yiğitçe yürümüşler, işgale karşı direnişin, bağımsızlık yolunda kutlu yolculuğun yolbaşçısı olmuşlardır. Şehadetinin yıl dönümünde ilk kurşunla andığımız başta Hasan Tahsin olmak üzere, Kurtuluş mücadelemizin aziz şehitlerini rahmet ve minnetle anıyoruz.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>