UYAR AİLESİNİN ARKASINDA KİM VAR?

erkan-akcay7

“Uyar Madencilik 17 Aralık 2003 tarihinde Soma’daki Darkale ve Azyak maden ocaklarını rödövans yöntemiyle kiralamıştır. Bu şirketin işlettiği Darkale Maden Ocağında 2009-20013 yılları arasında 1120 maden kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda 6 madencimiz hayatını kaybetmiş onlarca madenci yaralanmıştır. Hemen hemen her denetimi olumsuz sonuçlanan, devlete yüz milyonlar lira borcu bulunan, işçilerinin ücretlerini dahi ödemeyen, yeraltında saha ihlali yaparak devlete ait 106 bin ton kömürü satan Uyar Madencilik şirketinin sözleşmesi iptal edilmemiştir? Yapılan denetimler sonucu defalarca kapatılan Uyar Madenciliğin açılması için kimler ricacı olmuştur? Aslen Konya Ermenekli olan ve Konya’da 1 arama ve 1 işletme ruhsatı olan Uyar Madencilik ile Ermenek’de kazanın yaşandığı maden ocağını işleten Saffet Uyar arasında akrabalık dışında ticari bir ilişki var mıdır?” diye sordu

Uyar Madenciliğe bağlı Darkale Maden Ocağında 2009 yılında 129, 2010 yılında 179, 2011 yılında 276, 2012 yılında 254, 2013 yılında 282 olmak üzere toplam 1120 kaza olmuş ve bu kazalarda 6 madencinin hayatını kaybetmiştir.

Uyar Madenciliğin ve bunun yan şirketlerinin 11.07.2014 tarihi itibariyla; Şahin Madencilik San.Tic.A.Ş.’nin toplam 22.018.412,31 TL, Karaelmas Paz.San.Tic.Ltd.Şti.’nin toplam 48.798.195,10 TL, Şükrü Uyar Sancak Madencilik A.Ş.’nin toplam 2.709.258,39 TL, Azyak Soma Uyar Kömür İşl.Ltd.Şti.’nin toplam 45.176.258,39 TL, Uyar Madencilik Enerji Sağlık Turizm San. Tic. Ltd.’nin toplam 228.241,27 TL borcu bulunmaktadır. 25 Aralık 2013 tarihi itibariyle Uyar Madencilikle ilgili olarak Çalışma Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu Başkanlığına ödenmeyen ücretler, yıllık izin, mobbing, kıdem ve ihbar tazminatıyla ilgili olarak 121 işçi şikayette bulunmuştur. Uyar Madenciliğe ait Darkale Maden Ocağı ile ilgili olarak işçiler tarafından 124 adet şikayet dilekçesi verilmiştir. Bu şikayet dilekçeleriyle ilgili olarak Çalışma Bakanlığı iki müfettiş görevlendirmiştir. Ancak şirket bu müfettişlere gerekli evrakları vermediği için denetim yapılamamıştır. ” şeklinde cevaplandırıyor.

Uyar Ailesinin AKP Hükümeti tarafından korunduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Uyar Ailesi AKP Hükümetinden 17 Aralık 2003 tarihinde Soma Darkale Maden ocağını kiralamıştır. Şirket ayrıca Soma’da Azyak maden ocağını da rödövans yöntemiyle devletten kiralamıştır. Şirketin ayrıca İzmir Kınık’ta iki aram ruhsatı, Konya ilinde 1 arama ve 1 işletme ruhsatı bulunmaktadır. Uyar Madencilik ve aracı firmalarının devlete yüz milyonlarca lira borcu varken bu borcun tahsili ile ilgili hiçbir işlem yapılmamıştır. Vatandaşına 10 lira borcu için haciz gönderen AKP Hükümeti milyonlarca lira vergi ve SKK borcu bulunan yüzlerce çalışanının ücretini ödemeyen bu şirketin kira sözleşmesini neden feshetmediğini açıklamalıdır? Uyar Madenciliğe yapılan denetimlerin neredeyse tamamı olumsuz iken ve bu denetimlerde noksanlıklar tespit edilirken bu şirketin çalışmasına neden izin verilmiştir? Uyar Madenciliğe bağlı sadece Darkale Maden Ocağında 2009-2013 yılları arasında 1120 maden kazasında 6 madencimiz hayatını kaybedip onlarca madencimiz yaralanırken bu şirketin sözleşmesi neden iptal edilmemiştir? Uyar Madencilik Darkale maden ocağında saha ihlali yapıp TKİ’ye bağlı alandan 106 bin ton kömür satıp çıkarırken bu şirketin sözleşmesi neden iptal edilmemiştir? Uyar Madencilik 2012 yılında 804 çalışanının 2 aylık maaşını vermezken bu şirkete kim sahip çıkmıştır? Soma’daki Uyar Madencilik ile Konya Ermenek’de kazanın yaşandığı maden şirketi arasında akrabalık hariç ne gibi bir ilişki vardır? Bilindiği gibi Soma’daki Uyar Madenciliğin Konya’da 1 arama ve 1 işletme ruhsatı vardır? Kazanın yaşandığı maden ocağı Uyar Madencilik şirketine ait midir? Defalarca kapatılan Uyar Madenciliğin açılması için kilerin ricacı olduğunu Çalışma Bakanı Faruk Çelik açıklamalıdır. Türk Milleti maden patronlarıyla birlikte hareket ederek madencilerin ölümünden sorumlu olan siyasetçileri öğrenmelidir.” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>