MHP’Lİ AKÇAY’DAN UYAR MADENCİLİK MAĞDURLARINI VE SOMALILARI SEVİNDİREN TEKLİF

erkan-akcay71

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, Soma’da Azyak ve Darkale Maden Ocaklarını işleten Uyar Madencilikten alacağı olan işçilerin ve firmaların alacakları için hükümete bir teklif sundu.

Başbakan Ahmet Davutoğluna Uyar Madencilik mağdurları için soru önergesi vererek teklifte bulunan MHP’li AKÇAY, “ Rodövanslı olarak bir zamanlar Uyar Madenciliğe bağlı olan Darkale maden ocağı ve diğer şirketlerin maden ocaklarından çıkarılan kömürler Soma Termik Santralında kullanılmaktadır. Uyar Madencilik Şirketine ait Soma Darkale ve Azyak Maden Ocağında 1800 – 2000 kalori değerinde 300.000 tona yakın tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürü bulunmaktadır. İçten içe yanan bu kömür Soma’nın havasını kirletmektedir. Nitekim, Soma havadaki partiküler madde ve kükürtdioksit oranının en yüksek olduğu yerlerden biridir. Bu kömür ekonomiye kazandırıldığı takdirde yaklaşık 15-20 milyon liralık bir gelir elde edilecektir. Uyar Madenciliğe ait bu kömürleri ekonomiye kazandırarak, bu gelirle Uyar Madencilikten maaş, kıdem ve ihbar tazminatı alacağı olan madencilere, bu şirkete mal ve hizmet veren firmalara ödeme yapmayı, kamu kurumlarına alacaklarını tahsil etme imkânı sağlamayı ve Soma’daki hava kirliliğini önlemeyi düşünüyor musunuz?”diye sordu.

UYAR Madencilik AKP tarafından korunmuştur
Uyar Madenciliğin AKP tarafından korunduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ 17 Aralık 2003 tarihinde Soma’daki Darkale ve Azyak maden ocakları rödövans yöntemiyle UYAR Madencilik Enerji Sağlık Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne kiralanmıştır. Uyar Madenciliğe bağlı Darkale Maden Ocağında 2009-2013 yılları arasında toplam 1120 kaza olmuş ve bu kazalarda 6 madenci hayatını kaybetmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının verilerine göre, Uyar Madenciliğin ve yan şirketlerinin 11.07.2014 tarihi itibariyle devlete borcu 118 milyon liradır. Ancak bu borcun yaklaşık 600 milyon lira olduğu iddia edilmektedir. 25 Aralık 2013 tarihi itibariyle Uyar Madencilikle ilgili olarak Çalışma Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu Başkanlığına ödenmeyen ücretler, yıllık izin, mobbing, kıdem ve ihbar tazminatıyla ilgili olarak 121 işçi şikâyette bulunmuştur. Uyar Madenciliğe ait Darkale Maden Ocağı ile ilgili olarak işçiler tarafından 124 adet şikâyet dilekçesi verilmiştir. Bu şikâyet dilekçeleriyle ilgili olarak Çalışma Bakanlığı iki müfettiş görevlendirmiştir. Ancak şirket bu müfettişlere gerekli evrakları vermediği için denetim yapılamamıştır. Hemen hemen her denetimi olumsuz sonuçlanan, devlete yüz milyonlarca lira borcu bulunan, işçilerinin ücretlerini dahi ödemeyen, yeraltında saha ihlali yaparak devlete ait 106 bin ton kömürü satan Uyar Madencilik şirketinin sözleşmesi iptal edilmemiştir. UYAR Madencilik Enerji Sağlık Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne bağlı Darkale Maden Ocağında 20 Ekim 2013 tarihinde meydana gelen kazada 1 işçi hayatını kaybetmiş, 26 işçi de yaralanmıştır. Maden ocaklarında iş güvenliği tedbirleri işçi sağlığına yönelik tedbirleri almayan Uyar Madencilik şirketine kamuoyunda tepkiler oluşmaya başlamıştır. Bunun üzerine TKİ, 4 Ocak 2014 tarihinde sözleşme ve protokol süresi dolan firma ile yeni bir sözleşme imzalamamıştır.”dedi.

AKP Somalıların Zehirlenmesine Sessiz Kalmıştır
Soma’da hava kirliliği oranı ve kanser, bronşit ve astım hastası sayısı dünya standartlarının çok üstünde olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Soma’da yeni doğan çocukların büyük bölümü astım ve bronşit hastasıdır. 105 bin nüfuslu Soma’da 2013 yılında sadece Soma Devlet Hastanesinde 650 bin poliklinik, 150 bin acil servis muayenesi yapılmıştır. Bir zamanlar Uyar Madenciliğe ait olan Darkale ve Azyak maden ocaklarındaki tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürünün yanmasından dolayı Cuma Mahallesi, Samsacı Mahallesi ve Karamanlı Mahallesi sakinleri karbondioksit ve karbonmonoksit gazlarından zehirlenmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün 9 Mayıs 2014 tarihinde açıkladığı MART 2014 Hava Kalitesi Bültenine göre; 2014 Mart ayı ortalamasında Soma’daki Partiküler Madde (PM10) ortalaması 119,07 (μg/m3)’tür. Soma bu oran ile havada partiküler madde oranının en yüksek olduğu ikinci yerdir. Manisa merkez ise 85,23 (μg/m3) partiküler madde ortalamasıyla 12’nci sıradadır. Aynı rapora göre; 2014 Mart ayı ortalamasında Soma’daki kükürtdioksit ortalaması (SO2) 121,35 (μg/m3)’tür. Soma havadaki kükürdioksit oranı ile Türkiye’de ikincidir. Manisa merkez ise havada 11,52 (μg/m3) kükürdioksit ortalaması ile 48’inci sıradadır. 2.12.2013 tarihinde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a Soma’da çevre kirliliğini önleme kapsamında herhangi bir çalışmanız var mıdır? Soma Uyar 2’de ( Azyak) çevre ve hava kirliliğine yol açan tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürünün yanmasına karşı herhangi bir önlem almayı düşünüyor musunuz? diye sormuştum. Ancak bu sorularıma cevap alamamıştım. Yine 2.12. 2014 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a “ Azyak’ta yerüstünde biriken binlerce ton tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürü toprakla örtülmediği için yanmakta aşırı çevre kirliliği oluşturmaktadır. Bu konuda herhangi bir denetim yapılmış mıdır?” diye sormuştum. Ancak Sayın Bakan bu soruma cevap vermemiştir.”dedi.

Darkale ve Azyak Maden Ocaklarındaki tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürü ekonomiye kazandırılmalıdır.

Uyar Madencilik Şirketine ait Soma Darkale ve Azyak Maden Ocağında 300.000 tona yakın tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürü bulunmaktadır. Bu tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürünün 1800 – 2000 kalori civarında olduğu iddia edilmektedir. Uyar Madencilik 2012 yılında 804 çalışanının 2 aylık maaşını ve çok sayıda çalışanının kıdem ve ihbar tazminatını vermemiştir. Rödövanslı olarak Darkale ve diğer şirketlerin maden ocaklarından çıkan kömürler Soma Termik Santralında kullanılmaktadır. Bu tikiner altı (çökertme-plümer) ekonomiye kazandırıldığı takdirde yaklaşık 15-20 milyon liralık bir gelir elde edilecektir. Bu gelirle Uyar Madencilikten hem maaş alacağı hem de kıdem ve ihbar tazminatı alacağı olan madencilere ve bu şirkete mal ve hizmet veren firmalara ödeme yapılabilecektir. Böylece Soma maden işçisinin ve Uyar Madenciliğe mal ve hizmet veren firmaların alacağı tahsil edecektir. Somalı ve bu kış kıyamet günü Somalı madencilerimizin mağduriyeti bir nebze de olsa giderilecektir. Ayrıca kamu kurumlarına da alacaklarını tahsil etme imkânı sağlanacaktır.

Darkale ve Azyak Ocaklarındaki tikiner altı linyit kömürü ekonomiye kazandırılırsa hem Uyar Madencilikten alacağı olan işçilere ve firmalara ödeme yapılabilecek, hem devlet Uyar Madencilikten bir kısım alacağını tahsil edebilecek hem de Soma’daki hava kirliliği önlenecektir.

Darkale ve Azyak Maden Ocaklarındaki tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürünün ekonomiye kazandırılarak elde edilen gelirle Uyar Madencilikten alacağı olan işçilere, firmalara ödeme yapılması, kamu alacaklarının tahsil edilmesi ve Soma’daki hava kirliliğin önlenmesiyle ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yazılı soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Soma’da Darkale ve Azyak maden ocaklarını işletmiş olan UYAR Madencilik Enerji Sağlık Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve bunun yan şirketlerinin kamuya ( vergi, sigorta, prim vb olmak üzere) toplam ne kadar borcu bulunmaktadır? UYAR Madencilik Enerji Sağlık Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve yan şirketlerinin Darkale ve Azyak maden ocaklarında çalışmış olan kaç işçiye maaş, kıdem ve ihbar tazminatı, kaç firmaya mal ve hizmet alımı nedeniyle toplam ne kadar borcu vardır? Darkale ve diğer maden ocaklarından çıkan kömürler Soma Termik santralında kullanılmaktadır. UYAR Madencilik Enerji Sağlık Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine ait Soma Darkale ve Azyak maden ocaklarındaki yaklaşık 300.000 ton tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürünün ekonomiye kazandırılması sonucu yaklaşık 15-20 milyon liralık bir gelir elde edilecektir. UYAR Madencilik Enerji Sağlık Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 2012 yılında 804 çalışanının 2 aylık maaşını ve çok sayıda çalışanının kıdem ve ihbar tazminatını, mal ve hizmet aldığı firmalara borcunu ödememiştir. Azyak ve Darkale maden ocaklarındaki bu tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürünü ekonomiye kazandırarak bu gelirle UYAR Madencilik Enerji Sağlık Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinden maaş, kıdem ve ihbar tazminatı alacağı olan maden işçilerine ve bu şirkete mal ve hizmet veren firmalara ödeme yapmayı düşünüyor musunuz? Darkale ve Azyak maden ocaklarındaki bu tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürünün yanmasından dolayı Cuma Mahallesi, Samsacı Mahallesi, Karamanlı Mahallesi sakinleri zehirlenmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün 9 Mayıs 2014 tarihinde açıkladığı MART 2014 Hava Kalitesi Bültenine göre; 2014 Mart ayı ortalamasında Soma’daki Partiküler Madde (PM10) ortalaması 119,07 (μg/m3)’tür. Soma bu oran ile havada partiküler madde oranının en yüksek olduğu ikinci yerdir. Manisa merkez ise 85,23 (μg/m3) partiküler madde ortalamasıyla 12’nci sıradadır. Darkale ve Azyak Maden Ocaklarındaki tikiner altı (çökertme-plümer) linyit kömürünün Soma Termik Santralında kullanarak Soma’daki hava kirliliğini önlemeyi düşünüyor musunuz?”diye sordu.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>