AKHİSAR’DA ATEŞLENEN KUVA-YI MİLLİYE RUHU ANADOLU’YA AYDINLATMIŞTIR

5

 

                   Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96 ncı yıldönümüyle ilgili kutlama mesajı yayınlayan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “ Yunan işgaline karşı Redd-i İşgal ve Akhisar Müdafa-i Hukuk Cemiyetini kuran Akhisarlı hemşerilerimiz, Yunan işgaline karşı son nefeslerine kadar savaşmışlardır. Akhisar’da ateşlenen Kuva-yı Milliye Ruhu Anadolu’yu aydınlatmıştır. Akhisarlı hemşerilerimizin Kurtuluş Savaşındaki kahramanlıkları Türk Tarihine Altın Harflerle yazılmıştır.” 

Akhisar’da ateşlenen Kuva-yı Milliye ruhu bütün Anadolu’ya Yayılmıştır

Akhisar’da ateşlenen Kuva-yı Milliye ruhunun Anadolu’ya yayıldığını söyleyen

Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “ 25 Mayıs 1919’da Manisa’yı işgal eden Yunan kuvvetleri Akhisar’da büyük bir direnişle karşılaşmıştır. Şehrin ileri gelenleri Reşat Bey’in önderliğinde bir araya gelerek, ilk Kuva-yı Milliye tohumu atarak Redd-i İşgal Cemiyetini ve Akhisar Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurmuştur. Akhisar Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, 27 Kasım 1919 tarihinde Akhisar’da Yunanlıların Ege Bölgesindeki haksız işgalini protesto etmek için büyük bir miting düzenlemiş, Akhisarlılar, işgalci Yunanlılara karşı, son neferine kadar savaşacaklarını belirtmişlerdir. Yunan ordusu 22 Haziran 1920 tarihinde Akhisar’a girmiş 6 Eylül 1922 tarihine kadar 2 sene, 2 ay 14 gün sürecek olan Yunan işgali başlamıştır.  26 Ağustos 1922 sabahı başlayan Büyük Taarruz sonucu Bakırlı Mustafa Efe, 5 Eylül’de 1500 süvarisiyle Akhisar’a girmiş, 6 Eylül’de Fahrettin Altay Paşa’ya bağlı 5. Kolordu Akhisar’a ulaşmıştır. Akhisar’a öncü olarak giren Teğmen Selim Örsel Hükümet binasına Türk Bayrağını çekerek Akhisar’ın ilelebet Türk şehri olarak kalacağını bir kez daha göstermiştir.” dedi.

Türk Milleti bu topraklarda ebediyen varlığını sürdürecektir

Türk Milletinin ebediyen bu topraklarda varlığını sürdüreceğini söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “ Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96 ncı yılının coşkusunu yaşadığımız bu günlerde  Türk Milletinin birliğine, bütünlüğüne kasteden Türk düşmanlarının ve yerli işbirlikçilerinin eylemlerine hız verdiğini görmekteyiz. 15 Temmuz’da Devletimizi silahla ele geçiremeyen dış güçler ve yerli işbirlikçileri şimdi de dolar spekülasyonu ile ekonomimizi çökerterek Türk Devletine ve Milletine diz çöktürmeye çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyetine ve Türk Milletine yönelik bu saldırılar hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Çünkü bu topraklar şehit kanlarıyla kazanılmıştır. Kim ne derse ve ne yaparsa yapsın; dünya durdukça Türk milleti bu topraklarda varlığını koruyacaktır. Vatan bölünmeyecek; ezan dinmeyecek; bayrak inmeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96 yıl dönümünü kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.  ” dedi.

 

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>