SALİHLİ, YUNAN İŞGALİNE KARŞI MİLLİ İRADENİN TEMSİLCİSİ OLMUŞTUR

2

Tarih boyunca bağımsız yaşayan Türk Milleti, Mondros mütarekesi ile esir edilmek istenmiştir. 15 Mayıs 1919’da İzmir’i, 25 Mayıs’ta Manisa’yı işgal eden Yunan kuvvetleri 24 Haziran 1920 tarihinde Salihli’yi işgal etmiştir.

Salihli’nin Yunan işgali sırasında, dönemin Belediye Başkanı Hacı Davut Ulaş ve encümen üyesi 2 arkadaşı Yunan mandasını kabul etmedikleri için sürgün edilmişler ancak savaş sonrasında esir mübadelesinde geriye gelebilmişlerdir. Kurtuluş Savaşı’nda Yunan işgaline karşı milli iradenin temsilcisi olan Salihli 5 Eylül 1922 tarihinde Yunan zulmünden kurtulmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96 ncı yıl dönümünü kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>