ALAŞEHİR KONGRESİ KURTULUŞ SAVAŞININ MİHENK TAŞLARINDAN BİRİDİR

4

15 Mayıs 1919 ‘da İzmir’in işgali üzerine Alaşehir Kaymakamı Bezm-i Nusret (Kaygusuz) Bey, Askerlik Şube Başkanı Sezai Bey, Belediye Başkanı Galip Bey ( Binbaşızade – Alakent ) , Mustafa Bey (Hüseyin Paşazade Şahyar) ve Akif Bey (Mütevellizade Öztürk) milli mücadele ruhunu Alaşehir’de ateşlemişlerdir. Kurtuluş Savaşının en önemli mihenk taşlarından biri olan ve Batı Anadolu’da Yunanlılara karşı mücadelenin örgütlendiği Alaşehir Kongresi 16 Ağustos 1919 tarihinde başlamış ve 25 Ağustos 1919 tarihinde sona ermiştir. Kongrenin Alaşehir’de toplanmasının şehrin uygun coğrafi konumunun yanında Alaşehirlilerin milli mücadeleye karşı gösterdikleri büyük destek ve ilginin rolü vardır. Alaşehirliler 10 gün süren kongrenin başarılı olması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamışlar, Alaşehir kongresi yurdu kurtarmak için Anadolu’ya geçen, iç ve dış düşmana karşı vereceği zorlu mücadelenin başlangıcında bulunan büyük Önder Atatürk için de destek ve moral kaynağı olmuştur. Kongreye 21 İl ve İlçeden 45 delege katılmıştır. Bunlar; Alaşehir delegesi Belediye Reisi Galip Bey (Binbaşızade- Alakent), Alaşehir delegesi Akif Bey (Mütevellizade Akif Öztürk), Alaşehir delegesi Cevdet Bey ( Hacı Himmetzade Ünlü), Alaşehir delegesi ve Kuvayı Milliye Kumandanı Mustafa Bey (Hüseyinpaşazade Mustafa Şahyar) , Alaşehir delegesi Ömer Lütfü Bey (Ethembeyzade Ünlü) katılmıştır. 24 Haziran 1920 günü iki koldan Alaşehir’e giren Yunan Kuvvetleri önce Belediye binasını sonra Yıldırım Beyazıt Camisi yanında bulunan Hasağasızade Ömer Ağa’nın evini kendilerine karargah yaptılar. 4 Eylül günü Yunanlılar Alaşehir’i yakmaya başlamış, 38.000 nüfusu 4500 haneli şehirden geriye, 5-6 bin kişi,100 kadar ev, iki cami kalmıştır. Mezalim ve zulüm Alaşehir’de 26 ay 11 gün sürmüş ve 5 Eylül 1922 Salı günü Türk Ordusunun Alaşehir’i Yunan işgalinden kurtarmıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle Alaşehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümü kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>