Manisa Milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Manisa’nın Kurtuluşu’nun 96’ncı Yıldönümü Münasebetiyle Yayınladıkları Mesaj 08.09.2018  

akcay

 

Kadim Türk yurdu Manisamızının düşman işgalinden kurtuluşunun 96 ncı yıl dönümünü büyük bir gurur, sevinç ve hürmetle kutluyoruz.

 

Sevr ihaneti ve arkasından Yunan işgali sonrasında Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayan Milli Mücadele 1 Eylül 1922’de Atatürk’ün ilk hedef olarak Akdeniz’i göstermesiyle son safhasına girmişti. Ezeli ve ebedi Türk şehirleri Yunan işgalinden bir bir kurtarılırken 8 Eylül 1922’de Manisa’da Türk bayrağı dalgalanmaktaydı.

 

Büyük Türk milletinin hürriyet ülküsüyle sürdürdüğü Milli Mücadelenin önemli bir parçası olan Manisa Gördesli Makbule Hanım, Hacı Ethem Büke, Halil Efe, Alaşehir Kaymakamı Bezm-i Nusret Bey, Alaşehir Belediye Başkanı Galip Bey, Parti Pehlivan, Koldereli Sarı Mehmet Efe, Akhisarlı Reşat Bey, Bakırlı Saçlı Mustafa Efe, Kamalı Efe, Çerkez Ziver, Hamdi Efe, Ramizzade Hasan Bey (Taneri) ve Koldereli Recep Efe, Nuriyeli Tunalı Osman, Gözletli Hasan Efendi, Sarıçamlı Osman bey, Paşaköylü Nasuh Hoca, Saruhanlı Dereköylü Mehmet Bey, Kumkuyucaklı Hüseyin Bey, Büyük Belenli Arnavut Nezih Bey, Yılmaz Köyünden Arap Abti ve Öksüz Mehmet gibi daha nice kahramanla Türk milletinin istiklal ve istikbal mücadelesine altın harflerle geçmiştir.

 

Yaklaşık 3,5 yıl süren Yunan işgali, Türk milletinin şanlı mücadelesiyle sona ererken, Manisalılar yakılmış ve yıkılmış bir şehirden büyük bir medeniyet yürüyüşü başlatmıştır. Bu ülküyü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ekim 1925’te Manisa’yı ilk ziyaretlerinde dönemin Belediye Başkanı Bahri Sarıtepe Atatürk’e hitaben yaptığı konuşmada şu şekilde çizmişti: “Bir zamanlar bize ‘siz kurtulacaksınız.’ diye emir ve irade buyurdunuz. Derhal köhne temayülattan sıyrıldık. Asrın, medeniyetin yollarına düştük. Bizim daima rehberimiz sen olacaksın ulu Gazı! Çünkü halkımız bir defa görmüştür ki, senin çizeceğin yol hayat ve necat yoludur. İstiklâl yoludur, medeniyet yoludur, irfan yoludur…”

 

Manisalılar bu ülküyle, milletimizin birliği, devletimizin dirliği, ülkemizin bütünlüğüne bugüne kadar olduğu gibi ilelebet sahip çıkacaktır. 96 yıl önce Milli Mücadelemizin en zorlu günlerine şahit olan bu topraklar ülkemizde Türk milletinin yüce iradesiyle bağımsızlık, birlik ve bütünlük ülküsünden asla sapmayacaktır.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet var olacağının en büyük kanıtı işte bugün 96’ncı yıl dönümünü kutladığımız Manisamızın kurtuluş günüdür. Hür ve müstakil Türkiye Cumhuriyeti başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın aziz kahramanlarının, 96 yıl önce işgale direnmiş ve Türk bayrağını gurur ve onurla dalgalandırmış Manisalı kahramanlarımızın bizlere emanetidir. Namusumuz ve haysiyetimizle emanete sahip çıkacağız; Cumhuriyetimizi baki kılacağız.

 

Bu düşüncelerle Manisamızın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıl dönümünde başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, bütün hemşerilerimizin kurtuluş gününü kutluyorum.

 

 

Erkan AKÇAY

Manisa Milletvekili

MHP Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>