MHP’Lİ AKÇAY: “GİZLİ TANIK UYGULAMASI MAHKEMELERE GÜVENİ ZEDELİYOR”

TuRKGuN_20181019_1

 

MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY TBMM’de yaptığı konuşmada mahkemelerdeki gizli tanık uygulamasını eleştirdi. Akçay “Hukuku gizli tanık tasallutundan mutlaka kurtarmalıyız” dedi.

 

Genel Kurulda yaptığı konuşmayla ABD’li papaz Brunson’un serbest bırakılmasına değinen MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY “Geçtiğimiz cuma günü ABD’li Papaz Brunson terör örgütleriyle ilişkileri, casusluk ve ajanlık faaliyetleriyle yargılandığı davada üç yıl bir ay ceza almış ancak yattığı süre de dikkate alınarak serbest bırakılmıştır. Elbette mahkeme kararına saygı duymakla birlikte aynı zamanda bu mahkeme kararı Brunson’un terör örgütleriyle ilişkisini teyit etmiştir” dedi. Brunson’un tahliye kararının milletimizi rahatsız ettiğine MHP’li Akçay “Türkiye aleyhine faaliyetlerin merkezinde yer alan, terör örgütleriyle irtibat ve ilişkisi tespit edilen bir şahsın siyasi baskı ve şantajlara konu edilmesi ve bu şekilde başta ABD tarafından gündemde tutulması esef vericidir.” dedi.

 

Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Burada mahkeme süreçlerine de dikkat çekmemiz gerekmektedir. Karşımızda ciddi bir gizli tanık sorunu vardır. Son örneğini Brunson davasında gördüğümüz gibi, gizli tanıklarla yapılan suçlamalar daha sonra yine gizli tanıkların ifade değiştirmesiyle düşürülmektedir.

 

Gizli tanıklar, adalet sisteminin altına konulan bir dinamite dönüşmüştür, adalete güveni zedelemektedir. Hukuku gizli tanık tasallutundan mutlaka kurtarmalıyız. Gizli tanık ifadeleriyle otuz beş yıl ceza istenen bir kişiye üç yıl gibi hafif bir ceza verilmesi ne anlama gelmektedir?

 

Bu dava müstakil bir örnek de değildir. Geçmişte Alman aktivistler PKK ve FETÖ’yle bağlantıları olduğu iddiasıyla mahkemeye getirildi, sonra serbest bırakıldı. Alman ajanı olduğu söylenen Deniz Yücel PKK ve FETÖ’yle ilişkili denildi ama bir gece yarısı o da salıverildi. Bazı gazeteciler, terörle ilişkisi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan köşe yazarları, listeyi uzatmak mümkün. Sonuç olarak, Papaz Brunson özelinden geçmişteki diğer davalara da bakarak yargıda gördüğümüz ciddi sorunlara çözüm bulmalıyız. Başta gizli tanık müessesesi olmak üzere, yargı üzerindeki tartışmaları sona erdirmemiz gerekmektedir.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>