HAKKARİ VE ŞIRNAK’TAKİ MÜHİMMAT DEPOSU PATLAMALARI HAKKINDA

MRLL4526.psd-1

 

MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın 20.11.2018 tarihli TBMM Genel Kurul toplantısında Hakkari ve Şırnak’taki mühimmat deposu patlamaları hakkında yapmış oldukları konuşma:

 

MHP GRUBU ADINA ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, muhterem milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum. Geçtiğimiz 9 Kasımda Hakkâri ve Şırnak’ta mühimmat deposunda meydana gelen patlamaya ilişkin verilen önerge üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldım.

 

9 Kasımda Hakkâri Şemdinli’de askerî mühimmat deposunda meydana gelen bu patlama neticesinde maalesef 7 askerimizin şehadeti ve 25 askerimizin de yaralanmasıyla meydana gelen bu hadise hepimizi üzüntüye gark etti. Öncelikle bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, aziz Türk milletine ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yaralı askerlerimize de acil şifalar temenni ediyorum.

 

Tabii, bu tür hadiseler üzerine söylenecek sözler vardır, cevabı aranan sorular vardır. Biz de Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin de patlamanın akabinde ifade ettiği üzere, acaba bu, mühimmatla ilgili… Millî Savunma Bakanlığından, Genelkurmay Başkanlığı tarafından mühimmattaki bir arızadan meydana geldiği ifade edilmişti. Acaba, bu arıza tespit edilmiş midir, tespit edilmişse arıza giderilmiş midir, giderilmemişse bu arızalı mühimmat envanterden niye düşülmemiştir gibi sorular cevabını aramaktadır. Öyle ümit ediyoruz ki yapılan idari ve adli tahkikat sonunda bu, açıklığa kavuşturulacak, varsa ihmal, kusur ve hatalar da gereken cezaya çarptırılacaktır.

 

Tabii, bu yaşadığımız hadiseler, öncelikle, 25 Eylül 2012 tarihindeki Afyon patlamasını hatırlatıyor ve bu Afyon patlamasında da yine 25 askerimiz şehit olmuştu, 11 askerimiz de yaralanmıştı. Geçtiğimiz haftalarda da aylar içerisinde de buna ilişkin mahkeme kararı da neticeye vardı, mahkeme karar verdi. Çeşitli rütbelerdeki askerî görevlilerin, on üçle altı yıl arasında değişen değişik cezalara çarptırıldığını biliyoruz.

 

Tabii, bilhassa, askerî birliklerdeki mühimmat depolarına ilişkin çalışmalar, bunların korunması, depolanması, denetlenmesi fevkalade büyük önem arz ediyor.

 

Ayrıca, bu konudaki eğitim ve tatbikatlara daha bir özenle ağırlık verilmesi gerektiği düşüncesine ulaşıyoruz.

 

Bu düşüncelerle Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. (MHP sıralarından alkışlar)

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>