MADEN KAZALARI MÜNASEBETİYLE

MRLL4526.psd-1

MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın maden kazaları münasebetiyle 22.11.2018 tarihinde TBMM Genel Kurulunda yaptıkları konuşma:

 

MHP GRUBU ADINA ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; muhterem heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

 

Madenlerde yaşanan kazalar ve işçi ölümlerine ilişkin verilen grup önerisi üzerine söz aldım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

Maalesef, bir ay geçmiyor ki yılda belki üç beş defa bu maden kazası haberleriyle hepimiz üzülüyoruz ve konuyu da Türkiye Büyük Millet Meclisinde defaatle ve tekraren de dile getiriyoruz. Yine en son geçtiğimiz Salı günü Zonguldak Kilimli’de meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden 3 maden işçimize de Allah’tan rahmet ve ailelerine, yakınlarına başsağlığı dileklerimi, yaralılara da acil şifa temennisi dile getirmek istiyorum.

 

Aslında bu maden kazaları önlenebilir kazalardır, yeter ki gereken tedbirler alınsın, işletilmeye yönelik sistematik yapı düzgün kurulsun. Artık Türkiye bu konuda yeterli birikime ve tecrübeye de sahiptir ve yaşananlardan da ders alınması gerekir, özelleştirme, taşeronlaşma ve redevans sisteminin ne kadar yanlış kurgulandığının da ortaya çıkması gerekir.

 

Malumunuz 13 Mayıs 2014’te Soma’da 486 maden işçinin yaralanması ve 301’inin de hayatını kaybetmesiyle bir maden kazası yaşadık, acıları ve hatıraları maalesef tazedir.

 

Şimdi, bu gördüğünüz rapor, işte 13 Mayıs 2014 tarihinden sonra burada, yine Türkiye Büyük Millet Meclisinde bütün parti gruplarının ve milletvekillerinin ortak önerisiyle kabul ettiğimiz ve kurulan Meclis araştırma komisyonu neticesinde hazırlanan bir rapordur. Tabii bu raporu okumak için değil, hatırlatmak için huzurlarınıza getirmeyi faydalı buldum.

 

Bu 1.250 sayfalık rapor, ki Milliyetçi Hareket Partisi olarak da bizimde 150 sayfalık ek önerilerimiz de içeren bu rapor Türkiye Büyük Millet Meclisinin bugüne kadar hazırlamış olduğu önemli ve faydalı raporlardan birisidir ve faydadan ari olduğu da iddia edilemez. Ancak burada tespit edilen ortak bir mutabakatla ve geniş bir uzman heyetinin katılmasıyla varılan ve önerilen sonuç bahsindeki hususların birçoğunun da maalesef henüz hayata geçirilmediğini görüyoruz.

 

Elbette önemli hususları da yerine getirmekle birlikle bu raporda dile getirilen hususların mümkün olduğunca karşılanması hâlinde bu maden kazalarının çok büyük ölçüde önlenebileceğini düşünüyoruz ve sorumluları tekrar bu Soma maden kazası raporunu ele alarak gözden geçirmeye ve bunla

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>