Erkan Akcay, ilk kez konut alacaklardan tapu harcı alınmamasına dair kanun teklifi verdi.

ilk kez konut alandan tapu harci alinmasin

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, İlk kez konut sahibi olanlardan tapu harcı alınmamasına yönelik kanun teklifi verdi. MHP’li Akçay’ın kanun teklifine göre, ilk defa konut sahibi olacaklar tapu harcından muaf tutulmakta.

Konu ile ilgili açıklama yapan Erkan Akçay, “492 Sayılı Harçlar Kanununa göre evlerin alıp-satımında emlak vergisi değeri üzerinden hem alıcı hem de satıcı yüzde iki oranında tapu harcı ödemektedir. Satıcının tapu harcını fiyata yansıtması nedeniyle bu tamamen alıcı üzerinde kalmaktadır. Kanun Teklifimizle ilk kez konut sahibi olacaklar için konut satışlarında hem satıcı hem de alıcı için % 2’şer olmak üzere toplam % 4 oranında vergi avantajı getirilmektedir” dedi.

Hükümetin yeni konut sahibi olacaklar konut desteği verileceği yönündeki açıklamasını eleştiren Akçay, “Başbakan ilk kez konut sahibi olacaklara yüzde 15 konut katkısı desteği verileceğini ifade etmiştir. Ancak bu destekten yararlanmak için bankaya hesap açtırıp beş yıl boyunca bu hesaba para yatırmak gerekmektedir. Beş yıl sonunda da biriken paranın % 15’i oranında destek verilecektir. Dolayısıyla hükümetin önerisine göre 150 bin liralık bir konut almak isteyen ve bunun için beş yıl boyunca bankada 25 bin lira biriktiren bir kişiye 5.625 lira konut desteği sağlanacaktır. Hükümetin açıkladığı bu destekten yararlanmak için bankada hesap açmak ve beş yıl boyunca beklemek gerekmektedir. Beş yılsonunda verilen destek ise devede kulaktır, yani yetersizdir” şeklinde konuştu.

Erkan açıklamasının devamında “Konut alım-satımında hem alıcı hem de satıcı yüzde 2 tapu harcı ödemektedir. Satıcı yüzde 2’lik tapu harcını konut fiyatına yansıttığı için toplam yüzde 4’lük tapu harcının hepsini alıcı ödemektedir. Kanun teklifimizle ise 150 bin liralık konut olacak bir kişiye 6.000 TL destek sağlanmaktadır. Hükümetin teklifine göre konut desteğinden yararlanmak için beş yıl beklenmesi gerekirken bizim teklifimizden hemen yararlanılabilecektir. Konut sahibi olmayan bir kişi hükümetin konut desteğinden yararlanmak için beş yıl boyunca beklerken aynı zamanda kira ödemeye devam edecektir. Bizim teklifimiz hemen yürürlüğe gireceği için konut sahibi olmak isteyenler beş yıl boyunca ödeyecekleri kira bedellerini konutun borcunu ödemede kullanacaklardır” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>