KERKÜK’TEKİ KAYSERİ ÇARŞISINA YÖNELİK SALDIRIYA İLİŞKİN

MRLL4526.psd-1
MHP Grup Başkanvekili Sayın Erkan AKÇAY’ın Kerkük’te Kayseri Çarşısına yönelik saldırıya ilişkin TBMM Genel Kurulunda yaptıkları konuşma:
 
ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.
 
Geçtiğimiz hafta Türkmen şehri Kerkük’te ata yadigârı Kayseri Çarşısı’nda bir yangın çıkarılmış ve bu Türk mimarisinin en önemli eserlerinden birisi bir yangın ve sabotaj çıkarılmak suretiyle hedef alınmıştır. Bu çarşıda büyük çoğunlukla Türkmenlerin iş yerlerinin olması da ayrıca dikkat çekicidir.
 
Aslında, burada hedef alınanın, çarşıdan ziyade yıllardır Kerkük’teki Türkmen varlığını yok etmek için sistematik saldırıların bir devamı olduğu anlaşılmaktadır. Biliyorsunuz, önce tapular yakıldı, nüfus kayıtları yok edildi, şimdi de tarihî eserler hedef alınmaktadır. Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Irak makamlarının da bu saldırıyı aydınlatıp failleri yargılamasını bekliyoruz.
 
Türkiye Cumhuriyeti de başta TİKA olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarıyla Kerkük’teki Kayseri Çarşısı’nı ayağa kaldırmalıdır diyoruz ve bu konuyla ilgili son söz olarak ifade etmek isterim ki: Kerkük Kalesi’nde gök bayrak ilelebet dalgalanacaktır.
Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>