MHP’Lİ ERKAN AKÇAY: “FIRAT’IN DOĞUSUNDAKİ FİTNE YOK EDİLMELİDİR”

MRLL4526.psd-1

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

 

Ülkemizin güney sınırları ve Suriye’nin kuzey sınırı boyunca büyük bir oyun kurgulanmaktadır. Bu oyunda Türkiye’yi oyalamak, masada tutarken sahada kaybettirmek girişimlerini görüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri Başkanının yirmi dört saatte ülkemizi tehdit ettiği paylaşımlardan “İki ülkenin ekonomik ilişkilerini geliştirmek için ciddi potansiyeli var.” şeklindeki bu açıklamalardan sonraki gelişmeler açıktır ki sadece birer oyalama taktiğidir.

 

Bütün bu tartışmaların odağında Fırat’ın doğusuna yönelik terörle mücadele ve güvenlik harekâtımız olduğuna göre başladığımız yerden yola devam etmemiz gerekmektedir.

 

ABD Başkanının açıklamalarını ciddi almak yerine çok geç olmadan Fırat’ın doğusuna gereken operasyonlar düzenlenmeli ve devam edilmelidir. Fırat’ın doğusunu ve Menbic’i terör örgütünün tasallutundan kurtarmak insani, hukuki bir haktır ve sorumluluktur.

 

Trump 20 millik yani yaklaşık 30 kilometre derinliğinde bir güvenli bölgeden bahsetmektedir. Eğer bu kurulacak, oluşturulacak güvenli bölge tamamen Türkiye’nin denetim ve kontrolünde ve inisiyatifinde olacaksa ve terörle mücadele de devam edecekse elbette olumlu bakılabilir ve 30 kilometrelik güvenli alanın Suriye’nin istikrar ve iç barışa ulaşasıya kadar Türkiye’nin hâkimiyeti ve inisiyatifi altında bulunmalıdır.

 

Ki biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu günleri çok önceden de görmüş ve Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli 6 Ağustos 2012 tarihinde ülkemize yönelen tehditleri en aza indirmek amacıyla batı ucu Afrin, doğu ucu Kandil’i içine alacak biçimde tesis edilecek hilal şeklindeki güvenlik kuşağının bir an önce sağlanması ve icra edilmesi önerisini getirmiştik. Hiçbir oyalama girişimine takılmadan Fırat’ın doğusundaki fitne yok edilmelidir.

 

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>