MHP’Lİ AKÇAY’DAN YSK GEREKÇESİ AÇIKLAMASI: “YENİLEME KARARININ HUKUKİLİĞİ VE MEŞRULUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR”

bUtCe1

 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay YSK’nın İstanbul’da seçim yenileme gerekçesini TBMM’de yaptığı konuşmayla değerlendirdi. Akçay “YSK, önüne gelen itirazı karara bağlamış ve seçimlerdeki hukuksuzluk ve usulsüzlükler tespit edilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi hukukidir, meşrudur. YSK’nin gerekçeyi açıklaması da kamuoyundaki tüm soru işaretlerini gidermiştir” dedi.

 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi karar gerekçesini TBMM Genel Kurulunda yaptığı bir konuşmayla değerlendirdi. YSK kararındaki en önemli gerekçenin sandık kurulu başkanının tespitindeki kanuna açık aykırılıklar olduğuna dikkat çeken Akçay “Sandık kurulu başkanlarının kanuna aykırı şekilde tespitiyle yapılan işlem yok hükmüne gelmiştir. Seçim hukukunda kanunun emredici kurallarına bağlılık esastır. Buradan bir sapma kanun dışıdır, bir şekil hukuku olan seçim hukukuna aykırı bir durumdur ve seçimin hukukiliğine şaibe düşürür. İstanbul’da sandık kurulu başkanı olarak görevlendirilebilecek personel sayısının sandık sayısından 7 kat fazla olduğu belirtilmiştir. Sandık sayısı 31.186, kamu görevlisi sayısı 220 bin. Bu hâlde, başkanı kamu görevlisi olmayan sandık kurullarının teşkili hiçbir hukuki gerekçeyle savunulamaz” dedi.

 

MHP’li Akçay aynı zarftan çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verilirken ilçe belediye başkanları, muhtarlar ve belediye meclisleri seçimi için neden yenileme kararı alınmadığı tartışmalarına ilişkin olarak “298 sayılı Kanun’un seçim sürecine ilişkin bu kadar ayrıntı vermesinin sebebi budur. Kanunun 101’inci maddesinin (7)’nci fıkrasında da şu hüküm vardır: “Bir zarfta birden fazla oy pusulası kullanılan seçimlerde, zarftan çıkan oy pusulalarından bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerlerinin geçersiz sayılmasını gerektirmez.” Kanun bu kadar açıkken YSK’den aynı zarftan çıkan diğer pusulaların da iptalini istemek, YSK’den kanuna aykırı bir karar verilmesini talep etmekten başka bir şey değildir” dedi.

 

CHP’ye Tepki

 

CHP sözcülerinin YSK üyelerine yönelik eleştirilerine de değinen Akçay “YSK eğer CHP’nin işine gelen kararı verseydi “iyi hukukçular” diyecekti fakat işine gelmediği bir karar çıktığı için YSK’yi, YSK üyelerini tahkir eden, tezyif eden, onlara hakaret eden cümleler kullanılıyor; mesele bu kadar basit” dedi.

 

YSK gerekçesinde ‘oylar çalındı’ ibaresinin olmadığı tartışmalarına da değinen Akçay gerekçedeki ‘seçim sonuçlarına müessir hukuksuzluklar var’ ibaresine atıf yaparak “YSK daha ne diyecek? Hukuki bir ifadeyle hırsızlığı ortaya koymuş. Ayrıca, 2 aday arasındaki oy farkı 29 binden 13 bine inmiş. Ne olmuş? Binlerce oy hokus pokus yapılarak başta Binali Yıldırım’ın aleyhine yazılırken lehine yazılmış. Farkın 29 binden 13 bine inmesine Cumhuriyet Halk Partisinin bir itirazı var mı? Yok, o da kabulleniyor, yani “Tamam, 13 bin. Meseleyi kapatalım.” şeklinde diyor. Dolayısıyla, oylar çalınmıştır, buna kimse itiraz edemez çünkü 29 binden 13 bine inmesi, 16 bin oy farkı seçim sonucuna müessir olabilecek büyüklükte bir farktır.” dedi.

 

 

 

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>