MECLİS’TE “ANLAŞMA” TARTIŞMASI (27.02.2015-YENİÇAĞ GAZETESİ)

erkan-akcay-tbmm-gk-1

Meclis’te önceki gece İç Güvenlik Paketi görüşmelerine MHP ve HDP arasındaki “çözüm taslağı” tartışması damgasını vurdu.

MHP’li Erkan Akçay, “Hükümete buradan soruyorum. Delikanlı gibi cevap vereceksiniz. Cumhurbaşkanı delikanlıysa açıklama yapar” diyerek yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Sayın Bakan, politikacı Hatip Dicle bunu ifade etti, siz hükümet olarak yalanlamadınız. PKK ile hükümet olarak anlaştınız mı? Ne üzerinde anlaştınız? HDP Genel Başkanı Demirtaş, ’PKK silah bırakmayacak. 10 madde üzerinde anlaşıldı’dedi. Bunu açıklamak zorundasınız.” Buna yanıt veren HDP’li İdris Baluken ise şunları söyledi: “Biz AK Parti ile 9-10 maddede bir mutabakata varmış olsaydık bugün burada bir güvenlik yasa tasarısını görüşmüyor olacaktık. Türkiye’de demokratik siyasetin önündeki engellerin kaldırılması hepimizin arzusu. Bu durumda PKK’nin Türkiye Cumhuriyetine karşı silahlı mücadelede ciddi kararlar verme yolunu açacağını bizden çok hükümet biliyor ama bu konuda adım atmıyor.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>