EVLENEN ÇİFTLERE 10 BİN LİRA ÇEYİZ YARDIMI YAPILMASINA YÖNELİK MECLİS GENEL KURULUNDA MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ OLARAK VERDİĞİMİZ ÖNERGE ÜZERİNE YAPMIŞ OLDUĞUM KONUŞMA

ABD_0764

EVLENEN ÇİFTLERE 10 BİN LİRA ÇEYİZ YARDIMI YAPILMASINA YÖNELİK MECLİS GENEL KURULUNDA MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ OLARAK VERDİĞİMİZ ÖNERGE ÜZERİNE YAPMIŞ OLDUĞUM KONUŞMA
25.03.2015

25 Mart 2015’i 26 Mart 2015’e bağlayan gece saat 00:30’da meclis genel kurulunda evlenen çiftlere 10 bin lira çeyiz yardımı yapılmasına yönelik verdiğimiz önerge üzerine Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına yapmış olduğum konuşma şu şekildedir:

Sayın Başkan,
Değerli Milletvekilleri,

Görüşülmekte olan kanun teklifinin 19 uncu maddesi için verdiğimiz değişiklik önergesi üzerine söz aldım.

Muhterem heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Teklifin 19 uncu maddesinde çeyiz ve devlet yardımı düzenleniyor. Bu düzenlemeler seçim arifesinde kaymak tabakanın fakir kesime bir bakışını yansıtmaktadır. Bu iktidarın kaymak tabakasının, iktidar sahiplerinin, çocuklarının en basit evlerinden bir tanesinin değeri bile 5 bin vatandaşa yapılacak konut katkısını karşılıyor çeyizi hakeza, katbekat karşılıyor.

Önergemizde çeyiz hesabı ve devlet katkısından yararlanmada yaş sınırının 27’den 30’a yükseltilmesi; yapılacak yardımın çeyiz hesabında biriken paranın yüzde 20’sinden yüzde 30’una yükseltilmesi ve azami 10 bin TL ile sınırlandırılması amaçlanmaktadır.

Maddenin mevcut hali amacına hizmet edebilecek nitelikte değildir.

“TEKLİFİN GENELİNE YANSIYAN ANA DÜŞÜNCE KONUT ALACAKLARA YA DA EVLENECEKLERE DESTEK VERMEK DEĞİL, YURTİÇİ TASARRUFLARIN ARTTIRILMASIDIR”

Teklifin geneline yansıyan ana düşünce konut alacaklara ya da evleneceklere destek vermek değil, yurtiçi tasarrufların arttırılmasıdır.

AKP 12 yıl boyunca borçlandırma ve tüketimi arttırmaya yönelik bir ekonomi modeli izlemiştir. Böylece sanal bir refah yaratılmak istenmiş ve ekonomideki kötü gidişatın gizlenmesi hedeflenmiştir. Bu süreçte 2002’de yüzde 18,6 olan tasarruf oranı 2013’te yüzde 13,4’e kadar düşmüştür. 2014 beklentisi ise yüzde 14,9’dur.

Özel tasarruf oranlarındaki düşüş ise daha kötüdür. 2002’de yüze 23,4 olan özel tasarruf oranı 2013’te yüze 9,9’a düşmüştür. 2014 beklentisi ise yüze 11,7’dir.

Bütün bu gelişmenin sonundaki tablo ise şudur: IMF’nin 14 Ekim 2014 tarihinde açıkladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye 148 ülke arasında tasarrufların GSYH’ya oranından 99’uncu sıradadır.

Tasarruf oranlarının arttırılması için 2003 yılından beri ülkemizde bireysel emeklilik sistemi uygulanmaktadır. Vergi indirimi teşviğine dayalı olarak başlayan bu sistem tasarruf oranlarının düşmesine engel olamayınca 2013’ten itibaren yüzde 25 devlet desteğine dayalı bir model benimsenmiştir.

Bu sistemin tasarruf eğilimine katkısı sınırlı kalmıştır. Şimdi de hükümet çeyiz yardımı, konut desteği gibi dolaylı araçlarla tasarruf eğilimini arttırma amacındadır. Ancak hükümet teşhisi yanlış koymaktadır. Tedavi ise gerçekçi ve yeterli değildir. Türkiye’de tasarruf edememenin sebebi yıllardır yürüttüğünüz borçlanma ve tüketime dayalı ekonomi modelidir. Dolayısıyla tasarruf eğilimine bu sistemin katkısı sınırlı olacaktır.

Ekonomik gerekçesi yeterli olmadığına göre düzenlemenin sosyal yönü ne durumdadır?

Sistemden yararlanma şartları ve destek miktarı sebebiyle sistemin toplumsal bir yansıması çok zayıf kalacaktır.

O zaman geriye tek bir amaç kalıyor? AKP’nin bu düzenlemeler itibariyle seçim propagandası yapma amacı.

Gençlere “İşin var mı? Aşın var mı?” diye soran yok. Meslek sahibi yüz binlerce genç insan işsiz ve atanamıyor. Öğretmenler, mühendisler, arkeologlar, veterinerler işsiz ve milyonlarca genç; yüzde 20’yi aşan resmî işsizlik oranına varılmış. Hâl böyle iken işsize çeyiz hesabını nasıl açacaksınız? Vallahi, bu düzenleme bana şunu hatırlattı: Hani meşhur bir Fransız Kraliçesine atfedilen “Ekmek bulamayanlar pasta yesin.” gibi bir durum söz konusu. Dolayısıyla, eğer samimiyseniz, iyi niyetliyseniz, sadece propaganda amacı taşımıyorsanız bizim önergemizi de kabul etmeniz gerekir.

Bu düşüncelerle hepinize saygılar sunuyorum. (MHP sıralarından alkışlar)

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>