İLK DEFA KONUT SAHİBİ OLACAKLARDAN HARÇ ALINMAMASINA YÖNELİK OLARAK MECLİS GENEL KURULUNDA VERMİŞ OLDUĞUMUZ ÖNERGE ÜZERİNE MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ GRUBU ADINA YAPMIŞ OLDUĞUM KONUŞMA METNİ

DSC_1276

İLK DEFA KONUT SAHİBİ OLACAKLARDAN HARÇ ALINMAMASINA YÖNELİK OLARAK MECLİS GENEL KURULUNDA VERMİŞ OLDUĞUMUZ ÖNERGE ÜZERİNE MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ GRUBU ADINA YAPMIŞ OLDUĞUM KONUŞMA METNİ
25.03.2015

25 Mart 2015’i 26 Mart 2015’e bağlayan gece saat 01:00’de meclis genel kurulunda ilk defa konut sahibi olacaklardan harç alınmamasına yönelik olarak vermiş olduğumuz önerge üzerine Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına yapmış olduğum konuşma metni şu şekildedir:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 20’nci maddede verdiğimiz önerge üzerine söz aldım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu 20’nci maddedeki düzenlemeyle bankaların yurt içi şubelerinde konut hesabı açtıran ve asgari üç yıl boyunca sistemde kalan Türk vatandaşlarına ilk konut satın almaları durumunda, hesapta biriktirdikleri paranın yüzde 20’si tutarında ve azami 15 bin lira devlet katkısı ödenecek. Efendim, bu madde bana Nasreddin Hoca’yı hatırlattı. Hatırlarsınız, Nasreddin Hoca borçluymuş, alacaklı devamlı kapıya dayanıyor. En son geldiğinde bir torba diken tohumu vermiş alacaklıya. “Bu ne?” demiş, “Diken tohumu.” “Ne olacak?” “E, borcumu ödedim.” demiş. “E, ne yapacağım ben bunu?” Demiş: “Böyle yolların kenarlarına dikeceksin, ekeceksin. Oradan koyunlar, keçiler geçecek, geçtikçe yünleri takılır, onları toparlayacaksın, yıkayıp satacaksın.” deyince alacaklı başlamış gülmeye. Nasreddin Hoca da “Seni hınzır,” demiş, “peşin parayı görünce nasıl da gülüyorsun.” Yani, seçim öncesi uygulama şartları zor olan bir düzenleme. Bizim önergemiz, uygulama şartlarını daha pratik, somut bir hâle getiriyor.

“SOSYAL MEDYADA DA BU DÜZENLEMEYLE DALGA GEÇİLİYOR”

Hükûmetin önerisine göre, örneğin 150 bin liralık bir konut almak için bankada üç yılda 75 bin lira biriktiren bir vatandaşımıza biriktirdiği paranın yüzde 20’si tutarında, üst sınır olan 15 bin lira konut desteği verilecek. Bu destek, evin toplam maliyetinin yalnızca yüzde 10’unu karşılıyor. Üç yılda 75 milyon liranın faiz getirisini hiç düşündü mü Hükûmet, hesapladı mı? Bu konuda bir bilgi verirlerse sevinirim. Yani, vatandaş parayı bankaya yatırsa faiz geliri daha fazla olur. Sosyal medyada da bu düzenlemeyle dalga geçiliyor.

Şimdi, bizim önergemizle 15 bin liralık konut desteği sınırı 30 bin liraya çıkartılıyor. Dolayısıyla, konut almak için üç yılda 75 bin lira biriktiren bir vatandaşımıza verilen destek 15 bin liradan 22.500 liraya çıkarılmaktadır. İlk defa konut sahibi olacakların konut katkısı, desteği alabilmesi için öncelikle bankalarda konut kredisi hesabı açtırması gerekiyor. Konut hesabındaki devlet desteği için en az üç yıl tasarruf yapmak şartı getiriliyor ve hatırlarsak yurt içi tasarruf oranları 2002’de yüzde 18,6’dan 2013 yılında yüzde 13,7’ye düştü ve 2014 yılı için yüzde 14 olarak öngörülmüştü ve bunun yükseliş emarelerini de maalesef göremiyoruz. Zaten bu düzenlenmenin asıl amacı konut sahibi olmayan vatandaşları konut sahibi yapmak değil, bireysel tasarrufları artırmak, tasarruflara özendirmek. İnşaat sektörünü canlandırmayı amaçlamış ve faiz lobisine de yeni rantlar da sağlanmış oluyor. 2014 yılı sonunda 122 milyar lirayı bulan konut kredisi kullanma hacminin 200 milyar sınırına çıkartılarak aslında vatandaşlarımız daha da borçlandırmak isteniyor.

“ÖNERGEMİZLE İLK KEZ KONUT SAHİBİ OLACAKLAR İÇİN KONUT DESTEĞİ DIŞINDA KONUT SATIŞLARINDAKİ YÜZDE 4 HARÇ AVANTAJI SAĞLANACAK”

Değerli arkadaşlar, bizim Hükûmet düzenlemesinden en farklı, en pratik önerimiz ise biliyorsunuz konut satışlarında Harçlar Kanunu uyarınca hem alıcı hem satıcı yüzde 2’şer oranında olmak üzere toplam yüzde 4 tapu harcı ödeniyor ve satıcı bu harcı fiyata yansıtması nedeniyle tapu harcının tamamı genellikle alıcı üzerinde kalmaktadır. Önergemizle ilk kez konut sahibi olacaklar için konut desteği dışında konut satışlarındaki yüzde 4 harç avantajı sağlanacak ki en pratik destek, katkı ve samimiyet bu düzenlemeyle ölçülecektir. 150 bin liraya konut alacak bir kişiye 6 bin lira ek destek sağlanmış oluyor. Hem ilk konut alan desteklenecek hem inşaat sektörünün canlılığının da daha pratik bir şekilde sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu düşüncelerle önergemizin kabulünü diliyor, hepinize saygılar sunuyorum. (MHP sıralarından alkışlar)

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>