MHP’Lİ AKÇAY’DAN BAKAN YILMAZ’A: “SEN MİLLİ SAVUNMA BAKANI OLARAK O ADALARA GİDEBİLİR MİSİN?”

DSC_1276

Ege Denizindeki 16 Türk adasındaki Yunan işgali meclis genel kurulunda tartışmalara sebep oldu. MHP’li vekillerin sorularını cevaplayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Adalar Lozan’a göre bizim hakimiyetimizde” derken Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan AKÇAY “Sen Milli Savunma Bakanı olarak o adalara gidebilir misin?” diye sordu.

Ege’deki Türk adalarındaki Yunan işgali TBMM Genel Kurulunda tartışmalara neden oldu. Görüşmelerde Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin sorularını cevaplayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Lozan Barış Antlaşması’nın 12. maddesi ve Paris Barış Antlaşması’nın 14. maddesi hükümlerine göre egemenlikle devredilenler dışında hiçbir adanın egemenliği antlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiştir. Bu adaların bir kısmı üzerinde, başından beri Osmanlı’dan bugüne gelinceye kadar Yunanistan’ın fiili uygulamaları vardır.” dedi. Bu sözler üzerine söz alan MHP’li AKÇAY “Sen niye fiilî uygulama yapamıyorsun da Yunanistan yapıyor?” diye sordu. Erkan AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni Yunan Hükûmeti kuruldu, Millî Savunma Bakanının ilk ziyareti Ege Denizindeki Türk adalarına, Eşek, Bulamaç Adalarına oldu. Senin Millî Savunma Bakanı olarak o adayı ziyaret etmen gerekir. İktidarınız dönemindeki bu oldu bittiye niye izin verdiniz? Türk Ceza Kanunu’nun 302’nci maddesine göre suç işliyorsunuz ve Dışişleri Bakanınız, Başbakanınız, Millî Savunma Bakanınız bu suçtan mutlaka yargılanacak. Bir ihtilaf varsa, aidiyet sorunu varsa fiilî oldubittiye fırsat vermemeniz gerekir.”

 Ege Denizindeki Türk adalarına ilişkin olarak 2012’de verdiği soru önergelerinin Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı sıfatıyla cevapladığını belirten AKÇAY şöyle devam etti: “Ahmet Davutoğlu 6 Şubat 2012’de Dışişleri Bakanı sıfatıyla bir soru önergeme verdiği cevapta “ülkemiz ile Yunanistan arasında Ege Denizi’yle alakalı olarak, bazı adacık ve kayalıkların aidiyeti dahil bir dizi sorun bulunmaktadır.” açıklamasını yapmıştı. Oysa Ege’deki adalar, özellikle Eşek ve Bulamaç adaları 1549 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın fethiyle Türk egemenliğine girmiştir ve 462 yıl boyunca bütün resmi belgelerde Türk egemenliğinde gösterilmiştir. 2004 yılından itibaren bu adalara Yunan vatandaşları yerleşmeye başlamış, Yunan askerleri yerleştirilmiş ve 31 Aralık 2008’de Yunanistan Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı, 5 Ocak 2009’da da Yunanistan cumhurbaşkanı bu adalara gelip askerleri ve vatandaşları ziyaret etmiştir. Resmi belgelerde Türk toprağı olan bu adalarda karşılaşılan bu durum Ahmet Davutoğlu’nun itiraf ettiği gibi bir aidiyet sorunudur. Sorunun temelinde de Ege’deki Türk adalarındaki Yunan işgali bulunmaktadır. Bu durum İsmet Yılmaz’ın “fiili uygulama” tabiriyle açıklanabilecek kadar basit bir durum değildir. AKP döneminde Türk toprakları işgal edilmiştir.”

MHP’li AKÇAY’dan “Adaları Ziyaret Edelim” Önerisi

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan AKÇAY “Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulundan bir çağrıda bulunmak istiyorum.” dediği konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni Yunan Hükûmetinin Millî Savunma Bakanının Türklere ait bu adalardan Eşek ve Bulamaç Adalarını ziyaret etmesi açıkça egemenlik hakkının ihlalidir. Sizin Hükûmetiniz “Arada aidiyet sorunu var.” diyor. Yunan Hükûmeti aidiyet sorunu yok, Yunanların kendilerine ait olduğunu iddia ediyor. Hükûmete şunu öneriyorum: Hep birlikte bu adaları ziyaret edelim Millî Savunma Bakanı da refakat etsin, öncülük etsin.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>