MHP’Lİ AKÇAY; ŞEHİT, GAZİ VE HARP MALULLERİNİN SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİ

akcay_11

 

Sayın Başkan Değerli Milletvekilleri, vermiş olduğumuz kanun teklifi üzerine söz almış bulunuyorum. Muhterem heyetinizi saygıyla selamlıyorum. 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibi Şeref Aylığı Bağlanması Hakkındaki Kanuna göre İstiklal Harbi, Kore ve Kıbrıs gazilerine şeref aylığı verilmektedir. Bu gazilerimizden herhangi bir geliri olmayan ve çalışmayanlara net asgari ücret tutarında ( 773 TL) maaş verilmektedir.

 Herhangi bir geliri olan veya çalışanlara 5750 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpılması tutarında ( 424 TL ) aylık bağlanmaktadır. Hak sahibinin ölümü halinde bu aylık dul eşe yüzde 75 oranında bağlanmaktadır.

Görüldüğü üzere şeref aylığı bağlanmasında vatan hizmet durumu dışında gazilerin aylık veya gelir alıp almaması, çalışıp çalışmaması dikkate alınmaktadır. Bu durum şeref aylığı bağlanmasının amacına uygun değildir. Şeref aylığı hiçbir şarta bağlı olmadan brüt asgari ücret tutarında ( 978 TL) kesintisiz ve eşit olarak ödenmelidir. Kore ve Kıbrıs gazilerine “Devlet Madalyası “ verilmelidir. Devlet Övünç Madalyası verilenlere de şeref aylığı bağlanmalıdır.

     Anayasanın Sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenler başlığı altındaki 61. maddesinde ” Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.” hükmü bulunmaktadır. Ancak istiklal madalyası sahibi olanlar ile Kore ve Kıbrıs gazilerine verilen maaşlar asgari yaşam seviyesinin çok altındadır.

      Bu kanun teklifi ile, İstiklal Madalyası verilmiş bulunan Türk vatandaşları ile Kore ve Kıbrıs’ta fiilen savaşa katılmış olan Türk vatandaşlarına 1005 sayılı kanuna göre vatani hizmet tertibinden bağlanan aylıkları brüt asgari ücret tutarına yükseltilmektedir. Bu vatandaşlarımız başka bir gelir de alsa veya bir işte çalışsa dahi bu bu maaşın ödenmesi öngörülmektedir. Ayrıca gazinin ölümü halinde bu aylığın yüzde 75’inin dul eşine, yüzde 25’nin çocukları ile anne ve babasına verilmesi öngörülmektedir.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>