804 MADENCİNİN KIDEM TAZMİNATINI KİM ÖDEYECEK (10.04.2015-MİLAT GAZETESİ)

11129786_951080321598873_7392859715745579243_n

Soma’daki maden işçilerinin kıdem tazminatını yeni kanuna göre TMSF ödeyecek. Ancak Uyar Madencilik’te çalışan 804 işçinin durumu hâlâ belirsiz

Soma Kömür İşletmeleri tarafından işten çıkarılan 2 bin 831 madencinin ödenmeyen kıdem tazminatları TBMM’de kabul edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. Ancak Uyar Madencilik tarafından işten çıkarılan 804 maden işçisinin sorununu çözecek bir düzenleme yapılmaması tepki çekti.

TÜM MADENLERİ KAPSAMIYOR

MHPManisa Milletvekili Erkan Akçay, düzenleme yapılırken öncelikle eşitliğin, hakkaniyetin ve uygulama birliğinin sağlanması gerektiğini belirtti. Düzenlemenin 804 madenciyi kapsamamasını eieşüren Akçay, “Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar” dedi. Akçay, “Eğer bizim önergemiz kabul edilseydi hem Uyar Madencilik’ten hem de Türkiye Kömür İşletmeleri’nden rödovans hizmet alımıyla iş yapan firmalardan atılan işçilerin kıdem tazminatları sorunu çözülecekti” ifadelerini kullandı.

‘BİZ DE HAKKIMIZI İSTİYORUZ’

Uyar Madene ilik’ten işten atılan işçilerin “Biz de aynı şekilde haklarımızı istiyoruz” feryatlarının kısa süre içinde duyulacağını hatırlatan Akçay, bu sorunun çözümünün bir yıl zaman alabileceğini vurguladı. Hükümetin anı kurtarmaya çalıştığını dile getiren Akçay, feryat figanlar arttıktan, iş işten geçtikten sonra yapılan düzenlemenin hiç bir şekilde anlamı olmadığını dile getirdi. Erkan Akçay, Soma Kömür İşletmeleri’nin işten attığı 2 bin 831 madencinin kıdem tazminatının ödenmesinin gecikebileceğim de dile getirdi. Akçay, 41 milyon lira civarında tutan tazminatın ödenmesinin TMSF’nin malların satışında prosedürleri yerine getirmesi için gerekli süre ile birkaç ay daha uzayabileceğini vurguladı. Akçay, TKİ’nin bu parayı ödeyip daha sonra işverene rücu ettirmesini teklif ettiklerini ancak AKP’nin bu öneriyi kabul etmediğini söyledi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>