MHP MANİSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AKÇAY SARUHANLI’YI ADIM ADIM DOLAŞTI

5

Seçim çalışmaları kapsamında 19 Mayıs Salı günü Saruhanlı’yı ziyaret eden MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY Saruhanlı ilçe teşkilatıyla istişarede bulunduktan sonra Saruhanlı esnafını ziyaret etti.

Saruhanlı esnafını ziyaret ettikten sonra saat 18: 00’deki Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Yüzme Havuzu ve Spor Salonunun açılış törenine katılan AKÇAY akşam da Saruhanlı’ya bağlı Gözlet Köyünü ziyaret ederek Ülkücü Şehit Halil Esendağ’ın babası Hacı Toker Esendağ’ı ziyaret ederek hayır duasını aldı.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’a Saruhanlı ilçe başkanı Mustafa Güvenç ve yönetim kurulu üyeleriyle Saruhanlı kadın kolları başkanı Türkan Kılınç ve yönetim kurulu üyeleri, Manisa Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Süleyman Kahramanlar, Saruhanlı Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Tunbalı, İbrahim Gümüş eşlik etti.

“Esnafın sorunlarını sıfırlayacağız”

Saruhanlı’da esnafların sorunlarını dinleyen MHP’li AKÇAY AKP’nin ekonomi yönetimindeki başarısızlık ve buna bağlı olarak piyasalardaki durgunluk sebebiyle esnafların zor günler geçirdiğini belirtti. Esnaf ve sanatkarların ekonominin ve toplumsal yapının temel direği olduğuna dikkat çeken AKÇAY, “Esnafların finansman yetersizliği, gelişmiş pazarlara hitap edecek donanımlardan mahrum olması, mesleki eğitimin yetersizliği, sosyal güvenlik sorunları, yüksek vergi ve SGK primi, halkın alım gücünün düşmesinin piyasayı daraltması gibi sorunları vardır.” dedi. Esnaf ve küçük işletmelerin canlandırılmadan ekonominin büyütülemeyeceğini ve ülke kalkınmasının sağlanamayacağını belirten AKÇAY esnaflara yönelik seçim vaatlerini şöyle sıraladı: “Esnaf ve sanatkârın emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi almayacağız. Esnaf ve sanatkârın birikmiş borçlarında önemli ölçüde azalma sağlayacağız, tekrar borç tuzağına düşmesinin önüne geçeceğiz. Esnaf ve sanatkârların geçmiş hizmetlerine borçlanma hakkı vereceğiz. Yeni iş yeri açan esnafa beş yıl süreyle gelir vergisi muafiyeti getireceğiz ve bu esnafların kendi adlarına ödediği sigorta primlerinin yarısını beş yıl süreyle devlet bütçesinden karşılayacağız. Bağ-Kur emekli aylıklarını iyileştireceğiz. Gerçek manada intibak düzenlemesini yapacağız. Kısaca belirtmem gerekirse esnafın bütün sorunlarını sıfırlayacağız.”

“AKP öncelikle mazotu yandaş şirketlere 1,15 liradan nasıl verdiğini açıklasın”

Saruhanlı’da çiftçilerle de bir araya gelen MHP’li AKÇAY çiftçilerin girdi maliyetlerindeki yüksekliklerden şikâyetlerini dinledi. Çiftçilerin en önemli girdi maliyetlerinin mazot ve elektrik tüketimi olduğunu belirten AKÇAY, tarımsal üretimde kullanılan mazottaki ÖTV ve KDV’nin ve elektrik tüketimindeki TRT payı gibi tüketimle ilgili olmayan kalemlerin kaldırılması gerektiğini söyledi. AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: Elektrik dağıtım şirketleri özelleştirildikten sonra yatırım yapmamışlardır. Bu nedenle çiftçilerim mağdur olmuştur. Elektrik faturalarından tüketim dışı alınan bedeller tüm tüketicilerimizin üzerindeki bir yüktür. Bununla birlikte tarımsal üretimin en önemli girdisi olan mazottan alınan KDV ve ÖTV de çiftçimizin üretim maliyetini arttırmaktadır. Biz çiftçiye mazotu 1,75 liradan vereceğiz dediğimizde AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan panik halinde hemen karşı çıkmışlardır. Maliye Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, başbakan ve cumhurbaşkanı bir olmuş 1,75 liralık mazotun neden mümkün olmadığını anlatmaya çalışmışlardır. Ancak AKP yandaş şirketlere mazotu şu anda 1,15 liradan vermektedir. 17-25 Aralık sürecinin tapelerindeki isimlerin kamyonları mazotu 1,15 liradan kullanıyor. Yine cumhurbaşkanının oğlunun gemilerinin kullandığı mazottan ÖTV alınmıyor. AKP öncelikle mazotu yandaş şirketlere 1,15 liradan nasıl verdiğini açıklasın. İktidarımızda başta çiftçilerimiz olmak üzere Türkiye’nin üreten güçlerini koruyup kollayacağız. Mazot, gübre ve yem üzerindeki vergileri kaldıracağız. Sulamada ve tarım işletmelerinde kullanılan elektrikten KDV almayacağız. Çiftçilerimizin borç ve yüksek faiz sarmalının neden olduğu yoksulluk tuzağından kurtarmak amacıyla finansal borçların yeniden yapılandırılması için “Borç Sarmalından Çıkış Projesi” uygulamaya koyacağız.”

Akçay’dan Halil Esendağ’ın Babasına Ziyaret

MHP’li Erkan Akçay Saruhanlı programında 12 Eylül 1980 darbesinde 21 yaşında idam edilen Saruhanlılı Halil Esendağ’ın babası Hacı Toker Esendağ’ı da Gözlet köyündeki evinde ziyaret etti. Akçay burada yaptığı konuşmada “12 Eylül döneminde birçok ülkücü gencimizle birlikte Halil Esendağ kardeşimiz de henüz 21 yaşında iken haksız yere idam edilmiştir. Bu acı olayı Türk demokrasisi adına tarihin sayfalarında kara bir leke olarak kalacaktır.” dedi.

Akçay ve beraberindeki heyet daha sonra Gözlet köyündeki vatandaşlarla bir araya geldi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>