AKP’NİN MANİSA MİTİNGİ ÖNCESİ SOMA’DA SKANDAL (22.05.2015-ORTADOĞU GAZETESİ)

22695_972049596168612_5041692971224469834_n

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 24 Mayıs’taki Manisa mitingi öncesinde Soma’da yeni bir skandal ortaya çıktı. AKP Manisa milletvekili adayı ve Soma ilçe başkanı Soma’daki rödovans ve hizmet alımı yöntemiyle çalışan bazı maden şirketlerini ziyaret ederek maden işçilerinin Manisa’daki mitinge gönderilmesini istediler.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 24 Mayıs’taki Manisa mitingi öncesi Soma’da maden işçilerinin zorla mitinge götürülmek istendiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan Akçay’dan geldi. AKP’nin daha önce de genel ve yerel seçimlerde Soma’daki maden işçilerini zorla mitinglerine götürdüklerini belirten Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “AKP’li bir Manisa milletvekili adayı ve Soma ilçe başkanı 20 Mayıs 2015 günü rödovans ve hizmet alımı sistemiyle faaliyet gösteren bazı maden şirketlerini ziyaret ederek Pazar günü yapılacak olan mitingleri için işçilerini göndermelerini istemiştir. Üstelik bu ilk olay da değildir. Daha önceki seçimlerde de AKP maden şirketlerini tehdit ederek işçilerin mitinglerine gönderilmesini istemiştir. Maden işçilerine “AKP kazanmazsa işsiz kalırsınız” tehdidinde bulunulmuştur.”

301 madencimiz hayatını kaybettiği 13 Mayıs faciasının sorumlularının ellerini kollarını sallayarak gezdiğini ifade eden Akçay, “Bu facianın sorumlularından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve bu bakanlıkların bürokratları yargı sürecinin dışında bırakılmaktadır. Soma’da AKP bir taraftan kendisini aklama gayretindedir, ancak kıdem tazminatları hala ödenmemişken Soma’ya verilen sözler tutulmamışken şimdi de maden işçileri zorla Pazar günkü mitinge götürülmek istenmektedir. Oysa işçilerimiz bu mitinge gitmek istememektedir. İşçilerimiz iş ve aş ile tehdit edilmektedir.” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>