MHP’Lİ AKÇAY SOMA’DA: “HÜKÜMET 13 MAYIS FACİASINDAN SORUMLU BÜROKRATLARIN YARGILANMASINA İZİN VERMİYOR”

erkan bey resim 3

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan AKÇAY seçim ziyaretleri kapsamında Soma’daydı. AKÇAY Soma ilçe teşkilatında ilçe başkanı Vedat Erdem ve yöneticilerle istişarede bulunduktan sonra önce esnaf ziyareti yaptı daha sonra Radyo Soma FM’de canlı yayına katıldı. Maden şehitlerinin ailelerini ziyaret eden MHP’li AKÇAY İstasyon, Zafer, Avan ve Cenkyeri Mahallelerini ziyaret etti. MHP’li AKÇAY’a Soma ilçe başkanı Vedat Erdem, ilçe sekreteri Zafer İlhan ve yönetim kurulu üyeleriyle çok sayıda partili eşlik etti.

Soma programına esnaf ziyareti ile başlayan AKÇAY burada esnafların sorunları dinledi. MHP’li Akçay esnafların “yeter artık bizi bu AKP iktidarından kurtarın” sözlerine “MHP 7 Haziran’da iktidar olacaktır. Manisa’yı ilçe ilçe köy köy geziyoruz. Manisalıların gösterdiği teveccüh MHP iktidarını müjdelemektedir. Soma’da da MHP iktidarının ayak seslerini işitiyorum.” şeklinde cevap verdi.

MHP’nin sorunları çözmek için iktidara talip olduğunu belirten AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Esnaflarımız siftah yapamaz noktaya gelmişlerdir. Bu ağır tabloya tepki çığ gibi büyümektedir. Esnaflarımız 7 Haziran’da AKP’den hesap sormaya hazırlanmaktadır. Kendi israf ve şatafatlarında ayakkabı kutularını ve evlerindeki para kasalarını dolduranlar esnafın sorunlarından bihaberdir. Esnaflarımız umutsuzluğa kapılmasın. MHP olarak esnaflarımız bütün sorunlarının farkındayız. Çalışmalarımız hazır. MHP iktidarında esnafın sorunlarını sıfırlayacağız. Esnaf ve sanatkârın emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi almayacağız. Esnaf ve sanatkârın birikmiş borçlarında önemli ölçüde azalma sağlayacağız, tekrar borç tuzağına düşmesinin önüne geçeceğiz. Esnaf ve sanatkârların geçmiş hizmetlerine borçlanma hakkı vereceğiz. Esnafın, gelirinin vergilendirilmesinde asgari geçim indirimi uygulayacağız. Sadece esnaf ve sanatkâra özgü destek programı uygulamaya koyacağız. Yeni işyeri açan ve istihdam yaratan esnaf ve sanatkârdan beş yıl süreyle vergi almayacağız. Esnaf ve sanatkârın emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi almayacağız.”

“Soma’da adalet AKP’ye takılmış durumdadır”

MHP’li AKÇAY Soma’da maden şehitlerinin ailelerini de ziyaret etti. 13 Mayıs faciası sonrasında yaraların sarılması için ellerinden geleni yaptığını ifade eden AKÇAY, “Facia sonrasında hükümet mağdur ailelere sahip çıkacağı sözünü vermişti. Ancak Somalılara hükümet değil, milletimiz sahip çıktı. Yardım seferberliği yaparak; AFAD’da toplanan 46,5 milyon TL dağıtıldı. Türk milleti bu konuda büyük bir teveccühle dünyada örnek olacak bir destek kampanyasını tamamlamıştır. Öte yandan hükümet Soma’da yargı sürecinin tam anlamıyla ilerlemesini de engellemektedir. Bu facianın sorumlularından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve bu bakanlıkların bürokratları yargı sürecinin dışında bırakılmaktadır. Diğer bir ifadeyle hükümet 13 Mayıs faciasından sorumlu bürokratların yargılanmasına izin vermiyor. Soma’da adalet AKP’ye takılmış durumdadır.” dedi.

“İktidardan kurtulmak için demokratik bir fırsat çok yakında bizleri beklemektedir”

AKÇAY Soma’da İstasyon mahallesinde Somalılarla da bir araya geldi. İstasyon mahallesindeki toplantıda Somalılara hitap eden AKÇAY, “ AKP ile PKK Türk milletinin birlik ve beraberliği, Türk devletinin varlığı üzerinden pazarlık yapmaktadır. AKP ile PKK Kandil-Oslo-İmralı üçgenindeki ihanet müzakerelerinde 1000 yıllık kardeşliğimiz hedef yapılmıştır. Bu pazarlığın son meyvesi de Dolmabahçe Sarayındaki 10 maddelik ihanet metnidir. AKP ile PKK ve HDP birer suç ortağı haline gelmiştir. Adına çözüm denilen çözülme süreci ile çatışma ve bölünmeye davetiye çıkarılmıştır. İmralı canisinin muhatap alınması AKP’nin kara sayfalarındaki yerini almıştır. Milli hâkimiyeti siyasi çıkar hesaplarına alet ve feda eden bir iktidardan kurtulmak için demokratik bir fırsat çok yakında bizleri beklemektedir. Türk Milletinin yolsuzluğa, rüşvete, adaletsizliğe, kutuplaşmaya, krize, kaosa, kavgaya, ahlaksızlığa, bölücülüğe ve ihanete karşı milli birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceğine inancım tamdır.” dedi.

İstasyon mahallesindeki programının ardından Zafer mahallesine geçen MHP’li AKÇAY Zafer mahallesinde yoğun bir ilgiyle karşılandı. Vatandaşlarımızla sohbet eden AKÇAY Soma’da işten çıkarılan madencileri ve ödenmeyen kıdem tazminatlarını gündeme getirdi. 1 Aralık 2014’te Soma’da işten çıkarılan 2.831 madencinin başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın ‘Onları aç açıkta ve işsiz bırakacak değiliz’ açıklamasına rağmen istihdam edilmediğini belirten AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “AKP hükümeti Somalı madencilerimizi açlığa mahkûm etmiş, işsiz kalmalarına göz yummuştur. Öte yandan Somalı madencilerimizin kıdem tazminatları sorunu halen devam etmektedir. 4 Nisan günü mecliste bununla ilgili bir kanun kabul ettik. Ancak aradan geçen 1,5 aya rağmen hükümet halen kıdem tazminatlarının ödenmesi için bir adım atmamıştır.”

Soma programında Avdan mahallesinde devam eden MHP’li AKÇAY yerel idari organlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Yasasının uygulamada önemli sorunlara sebep olduğunu belirten AKÇAY, “Büyükşehir yasasından kaynaklanan sorunları biliyoruz. Bu sorunların çözümü için çalışmalarımız hazırdır. Bunun için ilk olarak büyükşehir sınırını mülki sınır yapan düzenlemeyi kaldıracağız. Kapatılan belde belediyeleri, özel idare ve köyleri yeniden kuracağız. Muhtarlara yetkilerini geri verecek, köy odası ve mahalle muhtarlıkları hizmet büroları ilgili il özel idareleri ve belediyeler tarafından yaptıracak ve zaruri giderleri karşılayacağız.”

“7 Haziran yolsuzluk yapanların ve rüşvetçilerin önce millet önünde sonra da yargı önünde hesap verecekleri bir milat olacaktır”

MHP’li AKÇAY’ın Soma’daki bir diğer durağı da Cenk Yeri’ydi. Cenk Yeri’nde kalabalık ve coşkulu bir topluluk tarafından karşılanan AKÇAY burada Somalılara seslendi. Konuşmasında AKP’nin yolsuzluk, rüşvet ve usulsüzlükler partisi haline geldiğini belirten AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “AKP 17-25 Aralık itibariyle tescillenmiş bir yolsuzluk ve rüşvet partisidir. 17-25 Aralık’ta AKP’nin Bakara Suresiyle dalga geçen bir parti haline geldiği ortaya çıkmıştır. 17-25 Aralık’ta ayakkabı kutularına milyon dolarları koyanlar, yatak odalarına servet saklayan hırsızlar ortaya çıkmıştır. 17-25 Aralık’ta rüşveti bağış gören, yolsuzluğu kapatmak için fetvalar düzen sahte âlimlerin AKP’de olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar hırsızlığı, yetimin hakkını yemeyi, milletin parasını zimmete geçirmeyi günah işleme özgürlüğü olarak görmektedir. 700 bin liralık saat takanlar, çikolata kutularında rüşvet alanlar artık gizlenemez hale gelmiştir. Aziz milletimiz hesap gününün yaklaştığını görmektedir. 7 Haziran yolsuzluk yapanların ve rüşvetçilerin önce millet önünde sonra da yargı önünde hesap verecekleri bir milat olacaktır.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>