MHP’Lİ AKÇAY’DAN KULA’DA TARIMSAL ÜRÜN MÜJDESİ

PAZAR YER  2

Seçim çalışmaları kapsamında Kula’yı ziyaret eden MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY ilçe teşkilatı ile istişarede bulunduktan sonra esnaf ve pazarda ziyaretlerde bulundu. Ayakkabıcılar Sitesini ziyaret eden AKÇAY edip ayakkabıcıların sorunlarını dinleyen MHP’li AKÇAY akşamda Çarıkballı ve Bebekli köylerini ziyaret ederek 7 Haziran seçimleri için destek istedi. MHP’li AKÇAY’a Kula ilçe başkanı İbrahim Kilimci ve yönetim kurulu üyeleriyle Kula Belediye Meclis üyeleri Faik Şentürk ve Mehmet Karaayak, Nafiz Aydın eşlik etti.

Kula programına ilçe merkezindeki ziyaretler ile başlayan MHP’li AKÇAY Kula esnafıyla bir araya geldi. Kulalılardan “MHP’ye Evet” demelerini isteyen AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün Kula’da tezgâhlar kapalı, şarteller iniktir. Esnaf vergiler karşısında boynu bükük durmaktadır. Küçük yatırımcılar ve Kulalı üreticiler çaresizdir. Dürüst işadamları, esnaf ve sanatkârlar sıkıntıdadır. Memur yoksuldur, işçi aç ve açıktadır. Vatandaşlarımız işsizlik sarmalında geleceklerinden umutsuzdur. Evlatlarımız, yarınlarımız geleceklerinden karamsardır. Ancak rantiyeciler, faizciler, yandaşlar gününü gün etmektedir. Bölücüler hükümet ile kolkola girmiştir. Bölücü terörle pazarlıklar 2002’de bitme noktasına gelen bölücü terörü hükümet nezdinde sözü geçer hale getirmiştir. Bu kara tabloya rağmen Başbakan ve Cumhurbaşkanı Türkiye’yi uçurmaktan bahsetmektedirler. Evet, Türkiye şu anda uçurumun kenarına gelmiştir. Eğer 4 yıl daha AKP yönetimi altında olursak Başbakan ve Cumhurbaşkanının dediği gibi uçacağız, ama uçurumdan aşağı uçacağız. Memleketimiz bekası için bize düşen görev hep birlikte yürüyerek 7 Haziran’da AKP’yi süpürmektir.”

“Türk tarımı çökerken Tarım Bakanı Fransa’dan tarım alanında şövalye liyakat nişanıyla ödüllendirildi”

Kula programına Pazar yerinde devam eden AKÇAY burada pazarcılar ve Kulalılarla uzun uzun sohbet etti. Pazarcıların ve vatandaşların ürünlerin fiyatlarından şikayet etmesi üzerine MHP’li AKÇAY “Bizi bugün bu noktaya getiren AKP’nin yanlış tarım politikalarıdır” dedi. AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Ne üretici, ne tüketici ne de pazarcı bugünkü tablodan mutlu değil. Üretici para kazanamıyor, tüketici alışveriş yapamıyor. Çiftçilerimiz 1 yıllık emekleri karşılığında başta mazot ve gübre olmak üzere girdi maliyetlerini dahi karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu tabloda üretici tarlasını boş bırakmaktadır. 2002 yılında 41,2 milyon hektar olan toplam tarım alanı 2014’te 38,5 milyon hektara inmiştir. 2014 yılı itibariyle ülke genelindeki 38,5 bin hektar tarım alanının sadece 15,7 bin hektarı ekilmiştir. Türk tarımı çökerken Tarım Bakanı Fransa’dan tarım alanında şövalye liyakat nişanıyla ödüllendirildi. Yani AKP’nin Tarım Bakanı Türk çiftçisinin değil, Fransız çiftçisinin çıkarlarına hizmet etmiştir. Buradan üreticiye, tüketiciye ve pazarcıya müjde veriyorum. MHP iktidarında üretici kazanacak, pazarcı kazanacak, vatandaşlarımız da istediği meyve sebzeyi tüketebilecektir. Mazot, gübre ve yem üzerindeki vergileri kaldıracağız. Mazot 1 Lira 75 Kuruş yapacağız. Sulamada ve tarım işletmelerinde kullanılan elektrikten KDV almayacağız. Üzüm destekleme kapsamına alınacak ve üzüme fiyat garantisi vereceğiz. Özellikle kuru üzümdeki kaçakçılığı önleyeceğiz. Çiftçilerimizin borç ve yüksek faiz sarmalının neden olduğu yoksulluk tuzağından kurtarmak amacıyla finansal borçların yeniden yapılandırılması için “Borç Sarmalından Çıkış Projesi” uygulamaya koyacağız.”

Ayakkabıcılık sektörüne en büyük zararı AKP veriyor

Kula pazarının ardından ayakkabıcılar sitesini ziyaret eden AKÇAY burada ayakkabı üreticileriyle bir araya geldi. Ayakkabıcı esnafı MHP’li Akçay’a AKP hükümetini şikayet etti: “Ayakkabıcılık sektörüne en büyük zararı AKP veriyor. Yurt dışından kaçak yolla veya yarı mamul olarak nitelendirilen ayakkabıların girmesine göz yumdular. Günde bin çift ayakkabı satarken şimdi haftada bin çift ayakkabı satamıyorum. Rusya ve Ukrayna krizi ayakkabıcılık sektörüne büyük darbe vurdu. 15 sene evvel burada dükkân kiralamak için yarış ediyorduk. Şimdi ise buradaki dükkânların yarısından fazlası boş duruyor.”

Kula’nın ayakkabıcılık sektöründe rüştünü ispat etmiş bir ilçe olduğunu belirten AKÇAY ayakkabıcı esnafına şöyle seslendi: “Gördüğümüz kadarıyla birçok dünya ve Türkiye markasına ayakkabı üretiyorsunuz. Ancak sizin bir liraya bu markalara ürettiğiniz mallar piyasada dört-beş liraya satılmaktadır. Kula’nın en büyük problemi marka olamamaktır. Marka olabilmek için öncelikle kooperatif kurmak gerekmektedir. Bunun için ayakkabıcılık sektöründeki tüm arkadaşlarımız birleşmelidir. Kula ilçemiz Ankara-İzmir karayolu üzerindedir. Kula ilçemiz leblebisi, halıları, dericilik ve ayakkabıcılık sektöründe başarılara imza atmıştır. Bunun için Kula ilçemiz sınırları içerisinde aynı Afyonkarahisar’daki dinlenme tesisleri gibi dinlenme tesisi kurulmalıdır. Bu tesiste Kula ilçemize özgü leblebi, halı, dericilik ve ayakkabıcılık, Kula evleri gibi Kula ilçemizle özdeşlemiş ürünlerin satılacağı dükkânlar öncelikle Kulalı esnafımıza tahsis edilmelidir. Bu dinlenme tesislerine otobüsler ve özel arabalarıyla seyahat eden yolcuların buralara uğraması sağlanmalıdır. Eğer bu sağlanırsa hem Kula’nın tanıtımı yapılacak hem de Kula ekonomisi canlanacaktır.”

Akçay’dan Çarıkballı Köyüne Yol Müjdesi

Kula ilçe merkezindeki ziyaretlerin ardından Çakırballı ve Bebekli Köylerini ziyaret eden MHP’li AKÇAY kalabalık bir topluluğa seslendi. Çakırbelli köyüne yol müjdesi veren AKÇAY, “AKP 12 yıldır Çarıkballı Köyünü yolsuz bıraktı. Manisa Büyükşehir Belediyemiz 1600 km yolun ihalesini yaptı. Bu yollardan 194 km’si Kula’ya aittir. Bunun da 16 km’si yolunuzdur. İhaleye katılan 21 firmadan biri ihaleyi kazandı. Ancak birileri seçimlerden önce bu yollar yapılırsa diye Kamu İhale Kurumuna başvurarak Manisalılara hizmet etmemizi engelliyorlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar bizim sizlere hizmet etmemizi engelleyemeyecekler. 30 Mart yerel seçimlerinde MHP’yi Kula’da ve Manisa’da birinci parti yaptınız. 7 Haziran seçimlerinde MHP’yi birinci parti yaparak bize tek başımıza iktidar vermenizi istiyoruz.” dedi.

Bebekli köyündeki konuşmasında yolsuzluk ve rüşvet olaylarına değinen AKÇAY şöyle devam etti: “Bebeklililer kıt kanaat geçinirken AKP haram yedi, israfa battı, akrabayı, eşi dostu, yandaşı zengin etti. Buraya geldiler duygu sömürüsü yaptılar, Ankara’ya gittiler yolsuzluk ve rüşvete battılar. Tarım arazilerinin ekilmemesi, çiftçinin para kazanmaması, hayvancılığın bitme noktasına gelmesi ne Erdoğan’ı ne de başbakanı rahatsız etmiyor. Onların tek derdi ayakkabı kutularındaki, yatak odalarındaki paraları sıfırlamak. Hesap sormak için 7 Haziran’da vatandaşlarımızla bir olduk, tek başımıza büyük Türk milletinin iktidarını inşa ediyoruz. Milliyetçi Hareket ne paralelcidir, ne rüşvetçidir, ne de kumpasçıdır. Milliyetçi Hareket’in mayasında yetim hakkına el uzatmak, para sıfırlamak ve rüşvet yemek yoktur. 7 Haziran’da tek tek hepsinden hesap soracağız.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>