AKP YÖNETİCİLERİNİN MİLLET VE DEVLET DÜŞMANI AÇIKLAMALARI

erkan bey resim 5

7 Haziran’a 10 gün kaldı. AKP ile büyük Türk milletinin demokrasi aracılığıyla başlayacağı hesaplaşma 7 Haziran günü başlayacaktır. Hesaplaşma gününe sayılı günler kala AKP yöneticilerinin millet ve devlet düşmanı açıklamalarını unutmayalım.

1) Recep Tayyip Erdoğan:
– “Türkiye’de 36 etnik unsurun hepsi birdir, beraberdir, bütündür. Bunun da şemsiyesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır.” (02.01.2007)
– “Biz etnik milliyetçiliği kabul etmiyoruz. Türk milliyetçiliğine karşıyız… Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız.” (18.02.2013)
– “Biz etnik milliyetçiliğe karşıyız. Biz de Türk milliyetçiliği yok.” (27.05.2011)
– “Dün Habur Sınır Kapısında yaşanan manzara karşısında umutlanmamak mümkün mü? Bu bir umuttur. Türkiye’de bir şeyler oluyor, iyi, güzel şeyler oluyor. Umut verici gelişmeler oluyor.” (20.10.2009)
– “Bugün “Doğu” veya ‘Güneydoğu Sorunu’ olarak adlandırılan sorun, aslında bir “Kürt Sorunu”dur…” (18.12.1991)
– “Yerel parlamentoların oluşturulması ve merkezî devletin küçülmesi Türkiye’de tam demokrasinin yerleşmesi için atılacak önemli adımlardır.” (18.12.1991)
– “PKK terörünü kınadığımız kadar devlet terörünü de kınamak. Devlet- PKK çatışmasında devletçi bir safta gözükmemek, devletin eleştiri üslubunu benimsememek; “Bölücü”, “Terörist”, “Ayrılıkçı” vs…” (18.12.1991)

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ:
– “Ben Türk’üm.” diyen insanın Türkçülük yapmasının yanlış olduğuna ve bu yanlışların büyüdükçe ülkede toplumsal barışı bozduğuna ben şahsen inanıyorum. Irkçılığı, menfi milliyetçiliği, sonu “cı”, “cu” biten bütün cümleleri reddediyoruz ama ben “Ben Kürt’üm.” diyen bir insanın bu ülkede hepimiz kadar, en az hepimiz kadar hayat hakkı, bilgi hakkı, eğitim hakkı, dil hakkı, kültür hakkı, kimlik hakkı ne varsa vereceğiz.” (21.12.2011)
– “Şartlar yeni oluştu… Cumhuriyet dışında her şey değişebilir.” (14.05.2011)
– “Geçmişte Türkiye’ye yaşattıkları, işledikleri suçlar, bunların hepsini bir tarafa koyalım. Bunları günde bin defa konuşmakla neticeye varamayız. O bir tarafta hüküm haline getirilmiş Türk milletinin gönlündeki, hafızasındaki bir kayıt. Ama bugün terörün bitirilmesini, silah bırakılmasını, Türkiye’nin terörden arındırılmasını şu veya bu şekilde gündemimize almışsak, bu sürecin içinde Öcalan’ın önemli bir aktör olduğunu kabul etmemiz lazım.” (28.02.2013)
– “Türkiye’de Türk kelimesi herkesi kapsayan bir nokta olmaktan çıkmışsa buna rağmen Türkçülüğe devam edemeyiz. Cumhuriyetin kuruluşuyla başlayan yani Cumhuriyetçi Türk kavramının bugün Türkiye’nin sorunlarını çözmediği konusunda ben şahsen bir inanç sahibiyim.” (27.02.2013)

AKP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ AYŞENUR BAHÇEKAPILI:
– AKP Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı bir gazete röportajına, PKK açılımının anayasa değişikliğiyle sonuçlanacağını ifade etti. Vatandaşlık tanımı da değiştirilecek. Herkes kendi etnik kökenini ifade edebilecek ve üst kimlik olarak ”Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım “ diyecek.” Bahçekapılı, bu açıklamalarının ardından “Yani Vatandaşlıktaki ” Türklük “ tanımı kalkacak öyle mi?” sorusuna“ ”Tabii. Yoksa demokratikleşmeyi yapamazsınız “ diye karşılık verdi. (02.12.2009)

AKP ADIYAMAN MİLLETVEKİLİ MEHMET METİNER:
– Mehmet Metiner bir dönem PKK’nın yasal uzantısı kabul edilen ve bölücülükten kapatılan HADEP’in genel başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştu. HADEP, polis döven milletvekilinin eski partisidir. Yani Recep Tayyip Erdoğan’ın “aklımın yarısı” diye övdüğü Metiner, polis döven, Habur’dan davul zurna ile içeri alınan katillere “gerilla”, PKK’lı ölülere “şehit” diyen partinin bir nevi eski genel başkan yardımcısıdır.

AKP DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ GALİP ENSARİOĞLU:
– Ensarioğlu, 2009 yılında “PKK terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan” 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.
– “Eğer Türk toplumu ikna edilebilir ve Türklerle birlikte bunu yasalaştırmayı becerebilirsek eyalet sistemi halinde de, özerk bölgeler halinde de yaşanabilir”
– “Öcalan Türkiye için bir şanstır” (28.02.2013)
– “Şiddetin son bulması için Öcalan ile müzakere edilmesi gerektiğini savunduk.” (07.01.2013 – Birgün Gazetesi)
– “Bir taraftan insanların dağa çıkış sebeplerini ortadan kaldıracak hamleler yapılmalı. Çünkü, dağdan inecekler de “boşuna ölmedik bak bunlar da oldu” diyebilmeli.” (07.01.2013)
– “Öcalan’ın talepleri realist ve demokratikleşme süreciyle örtüşen taleplerdir. Görüşmede, ‘taviz’ olarak algılanacak ya da hassasiyetleri tetikleyecek bir şey yok. İki tarafta da karşılıklı olarak Türkiye gerçeklerini ayakları yere basan bir şekilde ele alan anlayış hakim. Cumhuriyetin demokratik değerleri ile evrensel değerler üzerinde anlaşma varsa, buna taviz demek yanlış olur. Öcalan Türkiyeli bir çözümden bahsediyor. Bu, makul bir ifadedir.” (01.03.2013)
– “Bırakın PKK biraz daha dağlarda kalsın! Önce Kürt sorununu çözün. Sorunu demokrasiyle çözmeden, PKK’nin siyasallaşmasına izin vermeden, ona dağları yasaklarsanız, şehirleri yakarsınız.” (14.12.2009)

AKP ORDU MİLLETVEKİLİ İHSAN ŞENER:
– Yunan tarihinde bir Ege savaşı yok. Bunu biliyor musunuz? Yunan tarihinde Ege’de Türklerle bir savaş yok. Bizim tarihimizin en önemli savaşlarından biri Yunanlılara karşı verilmiş olan savaştır. Biz milli güvenlik akademisinde oralardaki şehitlikleri dolaştık. Bütün şehitlikler temsili. Bunlar çok önemli, anlayış olarak bir yere gelmek istiyorum. Burada Ankara Hükümetinin meşruiyetiyle bazı şeyler yapılmış süreç içinde bazı şeyler. O zamanki İngiliz sefirinin telgrafları var, İngiltere’ye çektiği telgraflar. Bunlar bütünleştiği zaman tartışacağımız şeyler çıkıyor.” (12.12.2011)

AKP DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ CUMA İÇTEN:
– “PKK’nın silah bırakması ile ilgili muhatap, bana göre evet Öcalan’dır. Şu silahlar bırakılsın, gömülecekse gömülsün, sınır dışına çıkacaksa sınır dışına çıkılsın ama biz dağdaki çocuklarımızın şehirlere, annelerinin babalarının kucaklarına dönmesini istiyoruz” (03.02.2013)

AKP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ İSMET UÇMA:
– İsmet Uçma, 1915’te yapılan tehciri trajik bir ‘soy sürgün’ olarak nitelendirerek özür diledi. “Bütün bu yaşananların sorumlusu biz değiliz, İttihat ve Terakki’dir. Ama ‘Biz sizden geçmişimize yaşanan bazı olaylardan dolayı özür diliyoruz’ sözünü söyleyebilmemiz gerekiyor. Bu özrü ben şahsen ‘soy sürgün’ için de söylerim.” (25.04.2012)

AKP RİZE MİLLETVEKİLİ HAYATİ YAZICI:
– Sizce Kürtçe eğitim, üniter yapıya engel teşkil eder mi?
Kişisel görüşüm engel olmaz. Niye? İnsanlar evinde Kürtçe konuşuyorsa, başka bir binada da konuşması, niye ülkenin bütünlüğünü bozsun ki? Haneler Kürtçe konuşuyorsa, evinin bitişiğindeki bir eğitim kurumunda konuşması da ülke bütünlüğünü bozmaz diye düşünüyorum. Bunlara takılmamak lazım. (29.08.2009)

AKP İSTANBUL MİLLEVEKİLİ ADAYI AZİZ BABUŞÇU:
– “Partimiz iktidarından önce hepimiz Türk’tük. Etnik farklılıkları bahane ederek farklı isteklerde bulunmak yasaktı. Mesela, Kürt’sen ’Kürt’ demek yasaktı.” (28.01.2013)

Erkan AKÇAY
Milliyetçi Hareket Partisi
Manisa Milletvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>