10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

1


Gazetecilerin yılda üç özel günü vardır. Bunlardan birincisi “ 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” ikincisi “ 24 Temmuz Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı” üçüncüsü de “ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”dür. İlk ikisi gazetecilik mesleğinin olmazsa olmaz özgürlükleridir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü ise gazetecilerin özlük haklarını konu almaktadır.

     1961 başında 212 sayılı Basın Kanunu ile gazetecilerin çalışma koşulları yeniden düzenlenmiş, gazetecilerin çalışma şartlarında bazı iyileştirmeler yapılmış, gazetecilere yeni güvenceler getirilmiştir. 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 Sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesinden 1971 yılına kadar “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanan etkinlik, 1971 yılından itibaren çalışanların haklarına ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlanmıştır. Ancak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladığımız bu günlerde onlarca gazeteci sadece mesleklerini yaptıkları için cezaevindedir.

      Gazetecilik fedakârlık isteyen zor şartlarda yapılan bir meslektir. Bir ülkede demokrasinin yerleşmesi ancak basın özgürlüğünün korunması ve geliştirilmesi ile mümkündür. Düşünce özgürlüğünün en etkili aracı olan basınımız insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi önemli bir görevi ifa etmektedir. Zor şartlarda, kamu yararına görev yapan gazeteciler her türlü desteğe ve övgüye layıktır. Yerel basın da her türlü engel ve olumsuzluklara karşın, çalışanlarının özverili çabaları ile bu görevini sağlıklı bir biçimde yerine getirme gayretindedir. İlimizde de bu önemli görevi üstlenen değerli basın mensuplarımız; vatandaşlarımızın gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunarak, görevini ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde başarıyla yerine getirmektedir.

       Gazetecilik mesleğinin zor ve yıpratıcı şartlarına rağmen, üstün bir çabayla topluma hizmet eden basın çalışanları daha iyi imkânlara kavuşturulmalı ve basın çalışanlarının mevcut sorunlarına çözüm getirilmelidir. Her mesleğin kendine özgü zorlukları olmasına karşın gazetecilik çok özel bir meslektir. Gazeteciler, sürekli stres içinde ve bazı durumlarda can güvenliği tehdidi altında günün 24 saati, haftanın 7, yılın 365 günü görev yapmaktadır. Gazetecilik mesleğinin bu zor şartları göz önünde tutularak 1961 yılından beri gazeteciler çalıştığı her yıla karşın 3 ay yıpranma hakkı almaktaydı. Böylece bir basın çalışanı 20 yıl çalışmışsa 5 yıl erken emekli olabiliyordu. Gazeteciler İçin 2008 yılına kadar uygulanmış olan yıpranma payı, maalesef AKP Hükümeti tarafından 2008 yılında çıkarılan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 1/10/2008 tarihi itibariyle kaldırılmıştır. Halkı doğru ve tarafsız bir biçimde bilgilendirme adına 24 saat güç koşullarda çalışan basın çalışanlarının yıpranma haklarının ellerinden alınması doğru olmamıştır. MHP olarak buna, kanunun görüşmeleri sırasında karşı çıkmıştık. Ancak hükümet, itirazlarımızı dikkate almamıştı. Basın çalışanlarına fiili hizmet süresi zammının 1/10/2008 tarihinden itibaren yeniden verilmesine yönelik olarak 2012 yılında kanun teklifi verdim.

      Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, fiili hizmet zammının geri verileceğini söylemesinin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmiştir. Keşke Sayın Arınç, sözünün takipçisi olsaydı ve bu kanun Meclisten şimdiye kadar çıksaydı. Böylece basın mensuplarına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde güzel bir hediye verebilseydik.

       Bu duygu ve düşüncelerle tüm basın mensuplarının ”10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarına sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>