MHP’Lİ AKÇAY SARIGÖL’DE DOLUDAN ZARAR GÖREN BAĞLARDA İNCELEMELERDE BULUNDU

11377255_978493338857571_3303174278611206342_n

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan Akçay 3 Haziran 2015 Çarşamba günü dolu afetinden zarar gören Sarıgöl’ün Tırazlar, Çanakçı, Sığırtmaçlı, Ahmetağa ve Selimiye köyleri ile Kavakkırı mevkiinde incelemelerde bulundu. Akçay, “2013’teki dolu afetinde çiftçilerimizin sorunlarını ve beklentilerini meclis çalışmalarımda anlatmıştım. 2013’ten ders almayan AKP hükümeti çiftçilerimizi mağdur etmeye devam etmektedir.” dedi.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesine bağlı Tırazlar, Çanakçı, Sığırtmaçlı, Ahmetağa ve Selimiye köyleri ile Kavakkırı mevkiindeki üzüm bağları 3 Haziran günü gerçekleşen yoğun dolu yağışı zarar gördü. Olay sonrasında afet bölgesine ilk giden MHP’li AKÇAY sabahın erken saatlerinden itibaren dolu felaketinden zarar gören bağlarda incelemelerde bulundu. Üzüm bağlarındaki incelemeleri sonrasında açıklama yapan Akçay 8-9 Mayıs 2013 tarihindeki dolu afetini hatırlatarak, “2013’teki dolu afetinde de Sarıgöl merkezde Adaarası ve Kavakkırı Mevkii, Güneydamlar, Bahadır, Sığırtmaçlı, Doğuşlar, Yeşiltepe, Yukarıkoçaklar, Tırazlar, Çanakçı, Çimentepe, Bağlıca, Dindarlı, Alemşah ve Dadağlı köylerindeki yaklaşık 936 çiftçimizin 26 bin dönüm bağında yüzde 20 ile yüzde 100 arasında zarar oluşmuştu Yaklaşık 10 bin dekar bağ ise yüzde 100 oranında hasar görmüştü. Dolu afetinden zarar gören çiftçilerimiz talep ve sorunlarını hemen meclis gündemine taşımıştım. 14 Mayıs 2013’te meclis genel kurulunda bir konuşma yaptım. 28 Mayıs 2013 tarihinde de çiftçilerimizin zararlarının karşılanması ve taleplerinin yerine getirilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanına bir soru önergesi verdim. Ancak 2013’te AKP hükümeti Sarıgöllü çiftçilerimize sırtını dönmüştür. Çiftçilerimizin zararları karşılanmamış, talep ve beklentileri de kulak arkası edilmiştir.” dedi.

AKP Hükümeti Manisalı Çiftçilerimizin Zararlarını Karşılamıyor

Manisa’nın iklim şartları sebebiyle verimli ama zor bir tarım bölgesi olduğunu belirten AKÇAY, “Manisalı çiftçilerimiz toprağı en verimli şekilde işleyerek üretim yapmak istiyorlar. Ancak karşılaştıkları sorunlara çözüm bulması gereken hükümet bu sorunlara sessiz kalmaktadır. 2013’te AKP hükümeti Manisalı çiftçilerimizin zararlarını karşılamamıştır. Manisalı çiftçilerimizin hibe ve destek taleplerini duymazdan geldiler.” dedi.

Sarıgöl Afet Kapsamına Alınmalıdır

Sarıgöl’deki dolu afetinin üzüm bağlarında oluşturduğu zararın üzüm rekoltesini olumsuz etkileyeceğini belirten AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti: “Doludan zarar gören bağlarda bu yıl üzüm alınamayacağı gibi gelecek yıl da üzüm alınması zordur. Bu bağlarda yeniden budama ve ilaçlama yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla hasat yapamayacak olan çiftçilerimizin özellikle tüm zararların karşılanması ve çiftçilerimizin kamu ve özel bankalar ile Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarının 3 yıl süreyle faizsiz ertelenmesi gerekmektedir. Bölgenin mutlaka afet bölgesi kapsamına alınması gerekmektedir. Ayrıca sigorta primlerinin yüksek olması ve tapu sorunu sebebiyle sigorta yaptıramayan çiftçilerimiz de bulunmaktadır. Bu çiftçilerimizin de öncelikle zararları karşılanmalıdır. Sonrasında da sigorta primlerinin yeniden düzenlenmesi ve tarım arazilerindeki zilyetlik tespitleri sonrasında çiftçilerimizin sigortalarını yaptırmaları kolaylaştırılmalıdır.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>