FAİZ LOBİSİ AKP’DEN BESLENİYOR (YURT GAZETESİ-01.07.2015)

yurt 01.07.2015

Faiz lobisi AKP’den MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Türkiye’de kurumlar vergisi listesinin gelir dağılımındaki çarpıklığın artarak devam ettiğini ve bunun AKP’nin faiz lobisiyle olan ilişkisini gösterdiğini ifade etti Açıklanan 2014 yılı vergi rekortmenleriyle ilgili değerlendirmede bulunan MHP Milletvekili Akçay, “Kurumlar vergisi rakamları gelir dağılımındaki çarpıklığın artarak devam ettiğini göstermektedir. Ayrıca listenin ilk 10 sırasında 4’ü kamu bankası olmak üzere toplam 8 bankanın yer alması, AKP’nin faiz lobisiyle ilişkisinin devam ettiğini göstermektedir.” dedi.

Bu tablonun gelir dağılımındaki adaletsizliğe işaret ettiğinin altını çizen Akçay, “2014 yılında tahakkuk eden 29 milyar 453 milyon liralık kurumlar vergisinin yüzde 34’üne denk gelen yaklaşık 10 milyar lirası ilk 100 mükelleften tahsil edilmişti. Kurumlar vergisinde ilk 100 mükellefin payının yüzde 34’ten yüzde 42’ye çıkması gelir dağılımındaki adaletsizliği gözler önüne sermektedir. Burada dikkat çekici husus ilk 100 mükellef dışında kalan yaklaşık 647 bin mükellefe tahakkuk eden kurumlar vergisinin 19 milyar 453 milyon liradan 16 milyar liraya düşmesidir. Bu düşüş 647 bin mükellefin 2014 yılında 2013 yılma göre daha az kazandığını göstermektedir.” şeklinde konuştu.

Listenin başında bankalar var

Kurumlar vergisi rekortmenleri listesindeki bankalara da değinen Akçay, şöyle konuştu: “Listenin ilk 10’unda 4’ü kamu bankası olmak üzere 8 banka yer almaktadır. Yine listenin ilk 7’sini bankalar oluşturmaktadır. İlk 20’deki banka sayısı 13 iken ilk 100’deki banka sayısı 24’tür.” diye konuştu. Türkiye’nin AKP politikalarıyla 2014’te yüzde 2,9 büyüyebildiğini belirten Akçay, 2014’te bankaların vergisinin ve kârının çok büyük artış gösterdiğini ifade etti. Akçay, “Kurumlar vergisi rekortmenleri listesinin ilk 10’undaki bankalar 2013 yılında 3,3 milyar TL vergi öderken, 2014 yılında bu rakam yüzde 145 artışla 8,1 milyar TL’ye yükselmiştir. Diğer bir ifadeyle AKP’nin ekonomi politikalarıyla Türkiye ekonomisi yüzde 2,9 büyürken vergi rekortmeni bankaların kârlarmdaki artış neticesinde ödediği kurumlar vergisi yüzde 145 arttırmıştır. AKP’nin ekonomi politikaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şikâyet ettiği faiz lobisine hizmet etmeye devam etmektedir. Son 3 yıldaki kurumlar vergisi rekortmenleri listesi bu durumu açık bir şekilde gözler önüne sermektedir. Bankaların bu denli yüksek kar ve vergi oranlarına ulaşabilmesi AKP’nin vatandaşlarımızı borçlandıran, tüketimi arttıran ve üretimi caydıran ekonomi politikalarından kaynaklanmaktadır. Diğer bir ifadeyle kurumlar vergisi rekortmenleri listesi AKP’nin faiz lobisiyle olan ilişkisini gözler önüne sermektedir. Anlaşılan odur ki, faiz lobisiyle AKP’nin ilişkileri artarak devam etmektedir.”

Üretimin yeri yok

Akçay, kurumlar vergisi rekortmenleri listesinde sanayi ve teknoloji yoğunluklu şirketlerin az olmasına da değinerek, “İlk 10’da sanayi, üretim ve teknoloji yoğunluklu hiçbir şirket yoktur. Özellikle sanayi şirketlerinin ve otomotiv sektörünün listedeki yeri geçtiğimiz yıllara göre düşmüştür. Öte yandan Türkiye’deki en büyük 10 firmaya baktığımızda teknolojik değişime kapalı ve üretimin olmadığı bir ülke karşımıza çıkmaktadır. Tablonun getirdiği ise uluslararası ekonomide Türkiye’nin geriye düştüğü bir ekonomik tablodur.” şeklinde konuştu.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>