MHP MANİSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AKÇAY ‘ÖLÜM YOLU’NA İLİŞKİN OLARAK HÜKÜMETİ DEFALARCA UYARMIŞ

DSC_1276

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan AKÇAY’ın 15 kişinin hayatını kaybettiği ve “ölüm yolu” olarak nitelendirilen Salihli-Gölmarmara-Akhisar yoluna ilişkin 7 adet soru önergesi verdiği ortaya çıktı.

Akçay, ayrıca Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma Bakanlığı’nın 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 Bütçe görüşmelerinde ve 18 Nisan 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulunda hemen her gün kazaların yaşandığı ve AKP tarafından 13 yıldır bitirilmeyen Akhisar-Salihli-Gölmarmara yolunu gündeme getirmiş.

Salihli-Gölmarmara-Akhisar Yolunun Bitmesi İçin Daha Kaç Eve Ateş Düşmesi Gerekiyor?

Salihli-Gölmarmara-Akhisar yolunda yaşanan feci kaza ile ilgili değerlendirmelerde bulunan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Salihli Çökelek Mahallesinden yola çıkan 15 tarım işçisi 6 Temmuz sabahı saat 5.30’da Salihli- Gölmarmara yolu üzerindeki Hacıveliler Köyü yakınlarında yaşanan kazada hayatını kaybetmiş, kamyon şoförü ve bir işçi yaralanmıştır. Öncelikle kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralılara şifalar diliyorum. Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırımları Programına göre; yapımına 1994 yılında başlanan ve 2002 yılında bitirilmesi planlanan 59 km’lik ve 106,5 milyon lira ihale bedelli Salihli-Gölmarmara-Akhisar yoluna 2013 yılsonuna kadar 51 milyon liralık kaynak aktarılmıştır. 2014 yılında bu proje için 1 milyon lira kaynak aktarılmış ve projenin bitiş süresi 2017 yılına uzatılmıştır. Manisa’da ölüm yolu olarak nitelendirilen ve hemen her gün kazanın yaşandığı Salihli-Gölmarmara-Akhisar karayolunda son 1 yıl içinde meydana gelen kazalarda 35’ten fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Duble yol yapmakla övünen AKP, 59 km’lik Salihli- Gölmarmara-Akhisar Yolunu 13 yıldır neden bitirmiyor? Salihli- Gölmarmara-Akhisar Yolunun bitirilmesi için daha kaç eve ateş düşmesi gerekmektedir?” diye sordu.

Salihli-Gölmarmara-Akhisar Yolunda Meydana Gelen Her Kazanın ve Can Kaybının Sorumlusu AKP Hükümetidir.
Salihli-Gölmarmara-Akhisar yolunda meydana gelen her can kaybının sorumlusunun AKP Hükümeti olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma Bakanlığının 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 Bütçe görüşmelerinde ve 18 Nisan 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulunda AKP tarafından 13 yıldır bitirilmeyen Akhisar-Salihli-Gölmarmara yolunu gündeme getirdim. Salihli-Gölmarmara-Akhisar yoluna ilişkin olarak 2009-2015 tarihleri arasında 7 adet soru önergesi verdim. İlk önergemi 9 Ekim 2009’da dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a vermiştim. Binali Yıldırım önergeme verdiği cevabında ‘Salihli-Gölmarmara-Akhisar yolunun 2012 yılında bitirileceğini’ ifade etmişti; ancak 2014 Kamu Yatırımları Programında bu yolun 2017 yılında bitirilmesi hedeflenmiştir. Son önergemi ise 9 Ocak 2015’te yine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a vermiştim. 9 Ocak 2015 tarihinde Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’a verdiğim soru önergesinde “Salihli-Gölmarmara- Akhisar yolundaki kazaların en önemli nedeni yolların bozuk olması ve yol çalışmalarının 20 yıldır bitirilememiş olmasıdır. Yapımına 1994 yılında başlanan ve 2002 yılında bitirilmesi öngörülen 59 km’lik Salihli-Gölmarmara- Akhisar yolunun bitiş süresi neden sürekli uzatılmaktadır? 59 km’lik Salihli-Gölmarmara- Akhisar yolu 20 yıldır neden bitirilememiştir? Salihli-Gölmarmara- Akhisar yol projesinin bitiş süresini sürekli uzatarak vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine yol açmıyor musunuz?” diye sormuştum. Maalesef AKP hükümeti uyarılarımıza ve önergelerimize kulak asmamıştır. Dolayısıyla Salihli-Gölmarmara- Akhisar yolunda yaşanacak her kazanın ve can kaybının sorumlusu AKP Hükümetidir” dedi.

Salihli-Gölmarmara-Akhisar Yolu bir an önce bitirilmelidir

Salihli-Gölmarmara-Akhisar yolunun Manisa’nın ilçe ve köyleri arasında ulaşımını sağlamanın yanında Ankara-Afyon- Uşak yolu ile Balıkesir-İstanbul yolu arasında bağlantı sağladığını söyleyen MHP’li AKÇAY, “Salihli-Gölmarmara- Akhisar yolundan her gün on binin üzerinde araç geçmektedir. Buradaki bölünmüş yol çalışması 1994 yılında başlamış olsa da 2013 yılında 2 milyon lira, 2014 yılında ise sadece 1 milyon lira kaynak aktarılmıştır. Projenin başlangıcından beri aktarılan kaynak ise 53 milyon liradır. Kamu Yatırımları Programında projenin bitiş tarihi 2017 yılı olarak belirlenmiştir. Bu halde 2015-2017 yılları arasında proje için 53,5 milyon lira aktarılması gerekmektedir. Manisa’ya Ulaştırma-Haberleşme alanında her yıl ayrılan Kamu Yatırımı dikkate alındığında bunun mümkün olmadığı görülmektedir.” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>